Ana Bogdan s-a calificat marți în optimile turneului WTA de la Portoroz (Slovenia), sportiva noastră trecând de Ajla Tomljanovic, sfert-finalistă la US Open 2022.

Ana BogdanFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

WTA Portoroz: Gabriela Ruse, eliminată în turul întâi

Ana Bogdan, victorie cu Ajla Tomljanovic la WTA 250 Portoroz

A fost un meci de mare luptă, cu raliurile intense și cu multă risipă de energie. Partida a durat două ore și 32 de minute, iar Ana a avut câștig de cauză în trei seturi, scor 7-5, 4-6, 6-1. Ana Bogdan a avut nervii mai tari, a fost mai inspirată în momentele importante și a eliminat-o pe a opta favorită a turneului din Slovenia.

De știut:

• Calificarea în optimi este recompensată cu € 3.065 și cu 30 de puncte în ierarhia WTA de simplu.
  • Pentru un loc în sferturi, Ana Bogdan se va duela cu învingătoarea partidei dintre Tamara Zidansek (91 WTA) și Anastasia Zakharova (160 WTA).

Tomjlanovic a eliminat-o pe Serena Williams de la US Open 2022

Australianca a ajuns până în sferturi la US Open 2022, iar în turul al treilea a trecut la New York de Serena Williams.

Turneul din Slovenia face parte din categoria WTA 250, are premii totale în valoare de $251.750, iar la start pe tabloul principal s-au aflat 32 de jucătoare. Întrecerea are loc în perioada 12-18 septembrie.

Campioana en-titre este Jasmine Paolini (s-a impus la ediția din 2021, singura care s-a mai disputat la Portoroz).