​Carlos Alcaraz și Jannik Sinner au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale anului, duelul celor doi ținând în priză publicul de pe Arthur Ashe până spre ora trei dimineața de la New York.

Carlos AlcarazFoto: Julia Nikhinson / AP / Profimedia

După o partidă superbă de patru ore și 15 minute, Alcaraz l-a învins pe Sinner în cinci seturi (scor 6-3, 6-7(7), 6-7(0), 7-5, 6-3), cu mențiunea că italianul a ratat o minge de meci în setul al patrulea.

Au fost multe puncte spectaculoase, dar cel mai frumos i-a aparținut până la urmă lui Alcaraz. Spaniolul a ridicat publicul în picioare și a bifat ceea ce ar putea fi lovitura US Open 2022.