Gabriela Ruse a fost eliminată în turul al doilea de la US Open 2022, sportiva noastră fiind învinsă în două seturi de Coco Gauff (favorită 12).

Gabriela RuseFoto: Andrew Ong / AP / Profimedia

Gabriela Ruse, învinsă de Coco Gauff în turul doi de la US Open 2022

Aflată pe locul 101 în clasamentul mondial, sportiva noastră a cedat după o oră și 36 de minute în fața finalistei de la Roland Garros, scor 6-2, 7-6(4).

Pe arena Arthur Ashe, Gabriela a condus cu 5-3 în setul secund, a ratat două mingi de set la 5-4(40-15), dar a pierdut până la urmă în tiebreak.

• În turul următor de la Flushing Meadows, Gauff va da peste compatrioata sa Madison Keys (cap de serie nr. 20), care a trecut de Camila Giorgi (67 WTA), scor 6-4, 5-7, 7-6(6).
  • Pentru prezența în turul al doilea al Grand Slamului de la New York, Gabriela va primi un cec de 121.000 de dolari și 70 de puncte WTA (se află pe locul 93 în clasamentul în timp real).
  • România mai are două reprezentante în turul doi de la US Open 2022: Sorana Cîrstea (vs Belinda Bencic) și Irina Begu (vs Yue Yuan).

US Open 2022 are loc loc în perioada 29 august - 11 septembrie, iar cele mai importante meciuri de la Flushing Meadows vor fi LiveText pe HotNews.ro. În România, competiția poate fi urmărită în direct pe Eurosport.