Rafael Nadal l-a învins pe australianul Rinky Hijikata (198 ATP) în primul tur la US Open 2022. Partida a durat peste trei ore, iar ibericul a cedat primul set.

Rafael NadalFoto: Charles Krupa / AP / Profimedia

Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la US Open 2022

Nadal s-a impus cu 4-6, 6-2, 6-3, 6-3, în trei ore și 12 minute de joc.

În turul doi, Nadal în va înfrunta pe italianul Fabio Fognini, care a trecut de Aslan Karatsev, scor 1-6, 5-7, 6-4, 6-1, 6-4, după trei ore și 34 de minute de joc.

Fabio Fognini l-a învins pe Nadal în 2015 la US Open după ce ibericul a condus cu 2-0 la seturi. Cu toate acestea, câștigătorul a 22 de Grand Slamuri de-a lungul carierei conduce cu 13-4 în meciurile directe contra lui Fognini.

Victoria în fața lui Hijikata a fost doar al doilea meci al ibericului după abandonul dinainte de semifinalele Wimbledon 2022. Nadal a mai evoluat după Grand Slamul englez la Cincinnati, unde a fost eliminat de Borna Coric în runda inaugurală.

Rezumatul partidei dintre Rafael Nadal și Rinky Hijikata

Lovitura fabuloasă cu care Rafael Nadal a încheiat partida din turul întâi de la US Open

Sursa: Eurosport