Madison Keys a furnizat surpriza turneului de la Cincinnati eliminând-o în optimi pe Iga Swiatek (principala favorită), iar în sferturile competiției de categorie „WTA 1000” a trecut și de campioana de la Wimbledon 2022.

Elena RybakinaFoto: Phamai Techaphan / Shutterstock Editorial / Profimedia

Elena Rybakina, eliminată în sferturi la WTA Cincinnati

Locul 24 WTA, americanca s-a impus după o oră și 30 de minute de joc în fața Elenei Rybakina (25 WTA), scor 6-2, 6-4.

În mod surprinzător, sportiva care reprezintă Kazahstan a jucat doar 41% dintre puncte cu primul serviciu (principala sa armă) și i-a permis adversarei să facă cinci breakuri.

Pentru un loc în finala turneului de la Cincinnati, Madison Keys va juca împotriva câștigătoarei partidei dintre australianca Ajla Tomljanovic (63 WTA) și cehoaica Petra Kvitova (28 WTA).

Western & Southern Open - Ultimul turneu înainte de US Open 2022

Competiție de categorie WTA 1000, turneul se dispută pe hard în perioada 15-21 august 2022. Are premii totale $2.527.250, iar la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare. Campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis), titlul cucerit anul trecut.