Perioada de coșmar continuă pentru Naomi Osaka: sportiva din Japonia a fost eliminată încă din runda inaugurală a turneului „WTA 1000” de la Cincinnati.

Leonard Francois si Naomi OsakaFoto: SportsPressJP / AFLO / Profimedia

Aflată pe locul 39 în clasamentul WTA, Osaka a cedat după o oră și 14 minute de joc în fața chinezoaicei Shuai Zhang (44 WTA), scor 6-4, 7-5.

Zhang o va întâlni în runda următoare a competiției americane pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (27 WTA).

Cvadruplă câștigătoare de Grand Slam, Naomi a obținut o singură victorie în ultimele trei luni și jumătate (perioadă în care a pierdut cinci meciuri).

La începutul lunii august, nipona a anunțat că va fi antrenată din nou tatăl ei, Leonard Francois.

Western & Southern Open - Ultimul turneu înainte de US Open 2022

Competiție de categorie WTA 1000, turneul se dispută pe hard în perioada 15-21 august 2022. Are premii totale $2.527.250, iar la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare. Campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis), titlul cucerit anul trecut.