Organizatorii turneului de la Cincinnati au anunțat programul de marți, în care urmează să-și facă debutul Simona Halep și Sorana Cîrstea.

Simona HalepFoto: Phamai Techaphan / Shutterstock Editorial / Profimedia

Adversară schimbată pentru Simona Halep după ce Karolina Muchova s-a retras din turneu - Sorana Cîrstea, duel cu Belinda Bencic

Sorana Cîrstea va juca împotriva Belindei Bencic (Elveția - locul 11 WTA), pe arena Porsche, de la ora 18:00 (ora României), în primul tur al turneului de la Cincinnati.

Simona va da în primul tur peste Anastasia Potapova (Rusia - locul 54 WTA, ajunsă pe tabloul principal din postura de lucky loser).

Meciul dintre Halep și Potapova va avea loc în noaptea dintre marți și miercuri, undeva în jurul orei 00:00 (ora României).

Karolina Muchova, adversara inițială a Simonei a fost nevoită să se retragă din turneu din cauza unor probleme medicale.

Potapova a fost eliminată în ultimul tur al calificărilor de la Cincinnati (învinsă de Anna Kalinskaya), dar va juca totuși pe tabloul principal al competiției WTA 1000.

Disputa dintre Simona și Anastasia va fi prima a zilei de pe terenul 3 al complexului de la Cincinnati și nu va începe mai devreme de ora 00:00.

Confruntările de marți ale româncelor vor fi în direct pe Digisport 2 și Digisport 4.

Sorana Cîrstea - Belinda Bencic 1-0

Cîrstea și Bencic s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, iar partida a fost câștigată de româncă.

2021, Melbourne Grampians Trophy: 7-5, 6-2 pentru Sorana Cîrstea.

Simona Halep vs Anastasia Potapova 2-0

De-a lungul timpului, Halep și Potapova s-au mai întâlnit de două ori, iar de fiecare dată s-a impus sportiva noastră.

2021, Moscova: 6-1, 6-4 pentru Halep.

2021, Melbourne Gippsland Trophy: 6-4, 6-4 pentru Halep.

Dacă o va învinge pe Potapova, Simona Halep va da în turul al doilea de la Cincinnati peste Veronika Kudermetova (6-3, 6-3 cu Barbora Krejcikova în runda inaugurală).

Simona Halep, traseul virtual de la WTA Cincinnati

Turul I - Anastasia Potapova

Turul II - Veronika Kudermetova

Optimi - Paula Badosa

Sferturi - Ons Jabeur / Belinda Bencic / Sorana Cîrstea / Petra Kvitova

Semifinale - Iga Swiatek / Garbine Muguruza / Cori Gauff / Jelena Ostapenko

Finală - Anett Kontaveit / Maria Sakkari / Aryna Sabalenka / Jessica Pegula / Emma Răducanu / Bianca Andreescu.

Western & Southern Open - Ultimul turneu înainte de US Open 2022

Competiție de categorie WTA 1000, turneul se dispută pe hard în perioada 15-21 august 2022. Are premii totale $2.527.250, iar la start pe tabloul principal se află 64 de jucătoare. Campioana en-titre este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis), titlul cucerit anul trecut.