Simona Halep a obținut joi încă o victorie în două seturi la National Bank Open (6-2, 7-5 vs Jil Teichmann). În sferturile competiției de categorie „WTA 1000” de la Toronto, fosta lideră WTA va avea parte de o adversară foarte dificilă.

Simona HalepFoto: Christopher Katsarov / AP - The Associated Press / Profimedia

După ce a trecut de Teichmann, Halep dă în runda următoare peste Cori Gauff (11 WTA, favorită 10).

Sportiva din SUA a învins-o în optimi pe Aryna Sabalenka (Belarus, favorită 6), scor 7-5, 4-6, 7-6(4). Meciul a durat trei ore și 11 minute.

Gauff a avut parte de un meci maraton și în turul al doilea: a eliminat-o pe Elena Rybakina (campioana de la Wimbledon) după două ore și 49 de minute de joc, scor 5-4, (8)6-7, 7-6(3).

Simona Halep - Cori Gauff 3-0

Halep și Gauff s-au mai întâlnit de trei ori, iar sportiva noastră s-a impus de fiecare dată.

2022, Madrid: 6-4, 6-4 pentru Halep

2022, Indian Wells: 6-3, 6-4 pentru Halep

2019, Wimbledon: 6-3, 6-3 pentru Halep.

• Prin calificarea în sferturi, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 61.300 de dolari și 190 puncte în clasamentul WTA de simplu.
  • Halep a câștigat de două ori Rogers Cup (fosta denumire a competiției), în 2016 și 2018, dar la Montreal. În 2021, Simona Halep s-a oprit în turul secund, fiind învinsă de Danielle Collins.

Traseul virtual al Simonei Halep la turneul de la Toronto

Turul I: 6-0, 6-2 vs Donna Vekic

Turul II: 6-4, 6-2 vs Shuai Zhang

Optimi: 6-2, 7-5 vs Jil Teichman

Sferturi: Cori Gauff

Semifinale: Jessica Pegula / Camila Giorgi / Yulia Putintseva

Finală: Iga Swiatek / Maria Sakkari / Belinda Bencic / Garbine Muguruza / Karolina Pliskova / Bianca Andreescu.