Simona Halep s-a calificat în turul doi al turneului de categorie „WTA 250” de la Washington după ce a învins-o, scor 6-3, 7-5, pe Cristina Bucșa. Fosta lideră mondială a declarat după partidă că s-a acomodat cu greu condițiilor de joc din SUA.

Simona HalepFoto: Marc Aspland / News Licensing / Profimedia

Simona Halep a comis foarte multe erori (33!) în primul meci din sezonul american, Cristina Bucșa (123 WTA) a făcut tot ce a putut și a rezistat o oră și 20 de minute pe teren, dar diferența de valoare și-a spus până la urmă cuvântul și fosta lideră mondială s-a calificat în optimile turneului Citi Open de la Washington.

Simona Halep, acomodare dificilă în primul tur la Citi Open Washington

„Mă bucur că sunt din nou aici, atmosfera este foarte frumoasă.

Mi-a luat puţin mai mult timp să mă acomodez, nu a fost uşor, dar sunt bucuroasă că am trecut mai departe.

Nu am mai jucat cu ea, am discutat cu antrenorul ce vreau să fac, să îmbunătăţesc.

Pun multă presiune pe mine, se mai întâmplă ca adversara să joce mai bine" - Simona Halep la interviul de pe teren după partida de la Washington.

Pentru calificarea în optimile turneului WTA de la Washington, Simona Halep va primi 4.100 de dolari și 30 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

Pentru un loc în sferturi, Simona se va duela cu învingătoarea partidei dintre americanca Madison Brengle (61 WTA) și rusoaica Anna Kalinskaya (71 WTA).