Lorenzo Musetti a furnizat surpriza zilei și a câștigat turneul „ATP 500” de la Hamburg, după ce l-a învins în finală pe ibericul Carlos Alcaraz.

Carlos AlcarazFoto: Atilano Garcia/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aflat pe locul 62 în clasamentul mondial, italianul s-a impus după două ore și 46 de minute în fața principalului favorit, scor 6-4, (6)6-7, 6-4.

Alcaraz a salvat cinci mingi de meci în setul secund, dar a pierdut partida după ce și-a cedat în serviciul în al zecelea game din setul decisiv.

• În vârstă de 20 de ani, Musetti a câștigat astfel prima sa finală în circuit şi va urca până pe locul 31 în ierarhia ATP (salt de 31 de poziții).
  • În ciuda eşecului de duminică, Alcaraz va deveni luni cel mai tânăr jucător (19 ani, două luni și 18 zile) care intră în Top 5 ATP după compatriotul său Rafael Nadal.
  • Aceasta este prima finală pierdută de Carlos, după ce le-a câștigat pe primele cinci disputate: Umag (2021), Rio de Janeiro, Miami Masters, Barcelona și Madrid Masters (2022)