​Irina Begu a obținut luni calificarea în optimile turneului de la Palermo, competiție care face parte din categoria „WTA 250”.

Irina BeguFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aflată pe locul 45 în ierarhia mondială, Begu a avut parte de un meci dificil cu iberica Marina Bassols (211 WTA), scor 6-3, 4-6, 6-3. Duelul a durat două ore și 26 de minute.

Sportiva din Spania a fost protagonista unui meci care va rămâne în istoria tenisului: cu o săptămână în urmă, la Budapesta, Bassols a revenit de la 0-6, 0-5 (0-30) și a învins-o pe Yuliya Hatouka.

• Pentru calificarea în optimi, Irina va primi un cec în valoare de 3.065 de euro și 30 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

• Pentru un loc în sferturi, Irina Begu se va confrunta cu franțuzoaica Oceane Dodin (77 WTA). Cele două s-au mai întâlnit de două ori și și-au împărțit victoriile.
  • Tot luni, Ana Bogdan a fost eliminată de Sara Sorribes Tormo în primul tur al competiției din Italia.

33rd Palermo Ladies Open face parte din categoria WTA 250, se dispută pe zgură, are premii totale în valoare de $251.750, iar campioana en-titre este Danielle Collins (2021).