​Ana Bogdan a fost eliminată în faza optimilor turneului de la Budapesta, competiție care face parte din categoria WTA 250.

Ana BogdanFoto: Foto Olimpik/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Condusă cu 1-0 la seturi și 3-0 la gameuri, Ana a reușit să revină spectaculos în manșa a doua. A echilibrat setul (3-3), iar totul s-a stabilit într-un tiebreak dramatic.

Sportiva noastră a salvat trei mingi de meci pe durata tiebreakului, dar până la urmă (după ce a ratat la rândul ei trei șanse de a trimite partida într-un decisiv) a cedat cu 12-10.

Xiyu Wang (China - locul 102 WTA) a câștigat în două seturi, scor 7-6(2), 7-6(10), un meci care a durat două ore și 45 de minute.

Prin participarea la turneul din Ungaria, Ana Bogdan (108 WTA) și-a asigurat un premiu în valoare de 3.065 de euro și 30 de puncte în clasamentul WTA.

Hungarian Grand Prix are loc în perioada 11-17 iulie, pe zgură, face parte din categoria WTA 250 și are premii totale în valoare de $251.750.