​Ziua a zecea de la Wimbledon 2022 aduce meciuri interesante pe terenurile din complexul de la All England Club. Simona Halep va deschide ziua de tenis de pe arena centrală cu partida contra americancei Amanda Anisimova. Miza este una imensă - calificarea în semifinalele Grand Slamului londonez.

Simona HalepFoto: Dave Shopland / Shutterstock Editorial / Profimedia

Simona Halep - Amanda Anisimova, de la ora 15:30

Favorită 16 și campioană la Wimbledon în 2019, Simona o va întâlni pe Amanda în primul meci al zilei de pe terenul central. Partida va începe la ora 15:30 (ora României) și va fi LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Eurosport.

Darren Cahill, sfaturi prețioase pentru Amanda Anisimova înainte de meciul cu Simona Halep din sferturile de la Wimbledon 2022

După încheierea acestei partide, pe Centralul londonez vor intra Rafael Nadal (favorit doi) și Taylor Fritz (cap de serie 11).

În fine, pe Terenul 1 ziua de tenis va începe mai devreme, de la ora 15:00, cu meciul din sferturi dintre Ajla Tomljanovic și Elena Rybakina (favorită 17).

Tot pe această arenă va mai avea loc partida dintre Cristian Garin și Nick Kyrgios.

Wimbledon 2022, semifinale feminine

Ons Jabeur (3) vs Tatjana Maria

Simona Halep (19) / Amanda Anisimova vs Ajla Tomljanovic / Elena Rybakina (17).

Simona Halep vs Amanda Anisimova 2-1

Simona și Amanda s-au mai întâlnit de trei ori, iar sportiva noastră s-a impus în ultimele două confruntări.

2022, Bad Homburg: 6-2, 6-1 pentru Halep

2020, Roland Garros: 6-0, 6-1 pentru Halep

2019, Roland Garros: 6-2, 6-4 pentru Anisimova.

Cine este Amanda Anisimova

Amanda s-a născut la 31 august 2001, la Freehold, New Jersey (SUA). A început să joace după ce a mers zilnic la antrenamentele surorii sale. Până acum, a adunat 132 de victorii în întreaga carieră și a înregistrat 73 de înfrângeri.

Are în palmares două trofee WTA: Bogota (2019) și Melbourne (2022). A mai ajuns în finala turneului de la Hiroshima (2018).

În prezent, Anisimova ocupă poziția 25 în ierarhia mondială. Cea mai bună clasare a carierei a fost locul 21 WTA, în octombrie 2019. De-a lungul timpului a strâns din tenis $3.392.424.