Principali favoriți la Wimbledon, Novak Djokovic și Ons Jabeur au avut nevoie de set decisiv pentru a obține calificarea în semifinalele Grand Slamului londonez.

WimbledonFoto: AELTC/Jed Leicester / PA Images / Profimedia

Wimbledon 2022 - Cele mai importante evenimente de marți, 5 iulie, de la All England Club

21:30Ons Jabeur (favorită 3) trece până la urmă fără prea mari emoții de Marie Bouzkova. Tunisianca s-a impus cu 3-6, 6-1, 6-1 și s-a calificat în semifinale la Wimbledon.

21:20Cameron Norrie (favorit 9) a avut nevoie de trei ore și jumătate pentru a-l învinge pe belgianul David Goffin, scor 3-6, 7-5, 2-6, 6-3, 7-5. Britanicul va juca în semifinale cu Novak Djokovic.

20:58Ons Jabeur revine și se impune fără emoții în setul secund al meciului cu Marie Bouzkova, scor 6-1.

20:30Cameron Norrie împinge duelul cu David Goffin în decisiv: britanicul s-a impus cu 6-3 în setul al patrulea.

20:24Rezultat surprinzător pe terenul central: Marie Bouzkova (66 WTA) câștigă primul set împotriva tunisiencei Ons Jabeur (favorită 3), scor 6-3.

19:45După aproape două ore de joc, David Goffin trece din nou în față în partida cu Cameron Norrie: belgianul conduce cu 2-1 la seturi (6-3, 5-7, 6-2).

19:40A început meciul dintre Ons Jabeur (favorită 3) și Marie Bouzkova (66 WTA).

19:20Cameron Norrie se impune în setul secund al meciului cu David Goffin, scor 7-5.

19:17După o luptă care a durat trei ore și 38 de minute, Novak Djokovic se califică în semifinalele Wimbledon 2022: 5-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-2 vs Jannik Sinner.

18:57Novak Djokovic face break și conduce cu 2-1 în setul decisiv.

18:37Sinner cade și petrece câteva secunde pe iarbă, Nole vine și verifică starea adversarului său, iar italianul este capabil să continue partida. Djokerul câștigă setul al patrulea cu 6-2 și împinge confruntarea în set decisiv.

18:24David Goffin câștigă primul set al meciului cu Cameron Norrie, scor 6-3.

18:12Nole este pe drumul cel bun, iar revenirea se conturează tot mai bine: sârbul a reușit deja două breakuri în setul al patrulea (4-0).

17:52Novak Djokovic câștigă setul al treilea, scor 6-3, iar meciul cu Jannik Sinner este unul care se poate duce chiar într-un decisiv.

17:45Jannik nu mai poate susține nivelul (unul incredibil, de altfel), iar Djokovic dă semne de revenire. Sârbul greșește mult mai puțin, este mai inspirat, iar scorul începe să-i fie aliat: 5-2.

17:11Jannik revine de la 0-30 în gameul de serviciu și închide setul, scor 6-2. După o oră și 33 de minute, Djokovic este condus cu 2-0 la seturi.

17:05Se îngroașă gluma pe Centralul londonez: Sinner conduce cu dublu break pe tabelă (5-2) în setul al doilea.

17:01Sinner conduce cu 4-2 în setul al doilea. Nivelul de joc al italianului este, cel puțin până acum, unul impresionant.

16:35După 56 de minute, Jannik Sinner a reușit să producă surpriza pe Centralul londonez: de la 0-3, italianul a revenit pas cu pas pe tabelă, iar primul set i-a revenit cu 7-5. După startul de meci grozav al lui Nole, nimic nu ar fi anunțat o asemenea continuare a manșei.

16:12Jannik Sinner reușește să-și găsească ritmul, pune presiune pe Nole, iar tabela ajunge să arate 4-4 după 33 de minute.

15:55Jule Niemeier (97 WTA) a câștigat primul set al partidei cu Tatjana Maria (103 WTA), scor 6-4.

15:48Djokovic are un debut de meci solid: fostul lider ATP se distanțează la 3-0.

15:34Meciul dintre Djokovic și Sinner a început.

14:43Novak Djokovic vs Jannik Sinner este de departe meciul zilei de la Wimbledon. Partida de pe arena centrală va începe la ora 15:30.