Ziua a șasea de concurs a adus mari surprize la Wimbledon 2022: Iga Swiatek (lidera ierarhiei mondiale), Petra Kvitova (campioana din 2011 și 2014), Jessica Pegula (favorită 8), Coco Gauff (11), Barbora Krejcikova (13), dar și Stefanos Tsitsipas (4) au părăsit competiția de la All England Club în turul al treilea. Simona Halep (câștigătoarea ediției din 2019) și Rafael Nadal (campion de două ori pe iarba londoneză) au făcut pasul în runda următoare.

Wimbledon 2022Foto: wimbledon.com

Wimbledon 2022 - Cele mai importante evenimente de sâmbătă, 2 iulie, de la All England Club

23:15După trei ore și 10 minute de joc, Nick Kyrgios îl învinge în patru seturi pe Stefanos Tsitsipas (favorit 4), scor (2)6-7, 6-4, 6-3, 7-6(7). Australianul va juca în optimi cu Brandon Nakashima (56 ATP).

22:50Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Wimbledon, după ce l-a învins categoric pe italianul Lorenzo Sonego (favorit 27), scor 6-1, 6-2, 6-4.

22:05Nick Kyrgios trece în fața în meciul cu Stefanos Tsitsipas: australianul a câștigat setul al treilea cu 6-3.

21:56Încă un set câștigat categoric de Rafael Nadal, scor 6-2.

21:30Nick Kyrgios demonstrează că este un adversar redutabil și câștigă setul secund în meciul cu Stefanos Tsitsipas, scor 6-4.

21:08Rafael Nadal își adjudecă primul set al meciului cu Lorenzo Sonego, scor 6-1.

20:50Stefanos Tsitsipas (favorit 4) câștigă primul set al meciului cu Nick Kyrgios, scor 7-6(2).

20:40Rafael Nadal joacă în aceste momente cu italianul Lorenzo Sonego.

20:20Paula Badosa (favorită 4) a învins-o în două seturi pe Petra Kvitova (campioana din 2011 și 2014), scor 7-5, 7-6(4). Iberica va juca în runda următoare împotriva Simonei Halep.

20:00A început meciul dintre Stefanos Tsitsipas și Nick Kyrgios.

19:38Încă o surpriză mare pe tabloul feminin: Jessica Pegula (favorită 9) a fost învinsă de croata Petra Martic (80 WTA), scor 6-2, 7-6(5).

19:30Surpriză uriașă pe Terenul 1: Iga Swiatek, principală favorită, este învinsă în două seturi de Alize Cornet, scor 6-4, 6-2.

19:28Elena Rybakina (favorită 17) s-a calificat în optimi după ce a învins-o pe Shuai Zhang (52 WTA), scor 7-6(4), 7-5.

19:08Paula Badosa revine de la 3-5 și câștigă primul set al meciului cu Petra Kvitova, scor 7-5. Învingătoarea acestui meci va juca în runda următoare cu Simona Halep.

18:50După 50 de minute de joc, Alize Cornet câștigă primul set în fața liderei mondiale Iga Swiatek, scor 6-4.

18:25Simona Halep trece în două seturi de Magdalena Frech, scor 6-4, 6-1. Românca s-a calificat în optimi la Wimbledon 2022.

18:00Pe Terenul 1 a început meciul dintre Iga Swiatek și Alize Cornet. Franțuzoaica a făcut break încă din primul game.

17:58Taylor Fritz (favorit 11) câștigă în fața slovacului Alex Molcan (elev al lui Marian Vajda), scor 6-4, 6-1, 7-6(3).

17:50Amanda Anisimova (favorită 20) o învinge pe compatrioata Coco Gauff (finalistă la Roland Garros), scor (4)6-7, 6-2, 6-1. Fosta elevă al ui Darren Cahill s-a calificat în optimi la Wimbledon.

17:49Simona Halep câștigă primul set al meciului cu Magdalena Frech, scor 6-4.

17:35Alex De Minaur (favorit 19) îl învinge fără emoții pe britanicul Liam Broady (132 ATP), scor 6-3, 6-4, 7-5.

17:29După patru ore și 18 minute de joc, Jason Kubler (99 ATP) îl învinge în cinci seturi pe Jack Sock (103 ATP), scor 6-2, 4-6, 5-7, 7-6(4), 6-3.

17:23Brandon Nakashima trece în trei seturi de Daniel Elahi Galan Riversos, scor 6-4, 6-4, 6-1.

17:18Amanda Anisimova câștigă setul secund al meciului cu Coco Gauff, scor 6-2. Vom avea set decisiv.

17:15Simona Halep și Magdalena Frech joacă în aceste momente pe Terenul 2 (LiveTEXT pe HotNews.ro).

17:00Olandezul Botic van de Zandschulp (favorit 21) s-a calificat în optimi la Wimbledon, după ce l-a învins în patru seturi pe Richard Gasquet, scor 7-5, 2-6, 7-6(7), 6-1.

16:45Set incredibil între Gauff și Anisimova: Coco a condus cu 3-0, Amanda a revenit și a trecut în față (4-3, cu break), dar nu și-a confirmat avantajul și s-a ajuns în tiebreak. Coco Gauff s-a impus până la urmă revenind de la 1-4, scor 7-4.

16:40Botic van de Zandschulp câștigă al treilea set al meciului cu Richard Gasquet, scor 7-6(7). Olandezul conduce acum cu 2-1.

16:05Cristian Garin (43 ATP) l-a învins în patru seturi pe americanul Jenson Brooksby (favorit 29), scor 6-2, 6-3, 1-6, 6-4. Chilianul s-a calificat în optimi la Wimbledon.

16:00Coco Gauff conduce cu 3-1 în primul set al meciului cu Amanda Anisimova.

15:13Barbora Krejcikova (favorită 13 și campioană la Roland Garros 2021) este eliminată în turul trei de australianca Ajla Tomljanovic, scor 2-6, 6-4, 6-3.

15:10Botic van de Zandschulp salvează cinci mingi de set într-un singur game și câștigă primul set al partidei cu Richard Gasquet, scor 7-5.

14:00Harmony Tan, jucătoarea care a eliminat-o pe Serena Williams în primul tur, a trecut fără emoții de Katie Boulter, scor 6-1, 6-1, după doar 51 de minute de joc. Franțuzoaica s-a calificat în turul patru la Wimbledon.

13:40Jason Kubler își adjudecă primul set în meciul cu Jack Sock, scor 6-2.

13:39Favorită 13 la All England Club, Barbora Krejcikova se impune în primul set în fața australiencei Ajla Tomljanovic, scor 6-2.

13:34Harmony Tan a câștigat primul set al meciului cu Katie Boulter, scor 6-1.

12:37Meciuri care vor începe de la ora 13:00 pe terenurile de la All England Club: