Maria Sakkari (favorită 5) și Angelique Kerber (campioană în 2018) au fost eliminate, vineri, în turul al treilea de la Wimbledon. În aceeași fază a competiției a fost învinsă și Irina Begu, în timp ce Ons Jabeur (3) a făcut pasul în runda următoare. Pe tabloul masculin, Novak Djokovic și Carlos Alcaraz au obținut victorii în trei seturi și s-au calificat în turul al patrulea de la All England Club.

WimbledonFoto: AELTC/Jed Leicester / PA Images / Profimedia

Wimbledon 2022 - Cele mai importante evenimente de vineri, 1 iulie, de la All England Club

21:20Ultimul meci al zilei este câștigat de britanicul Cameron Norrie: al nouălea favorit a trecut în trei seturi de americanul Steve Johnson (93 ATP), scor 6-4, 6-1, 6-0.

20:50Carlos Alcaraz (favorit 5) trece fără probleme de germanul Oscar Otte, scor 6-3, 6-1, 6-2. Ibericul va da în runda următoare peste Jannik Sinner.

20:47Chiar dacă a fost eliminat în turul al treilea, John Isner poate pleca mândru de la Wimbledon: a servit cei mai mulți ași din istoria tenisului (a doborât recordul lui Ivo Karlovic).

20:45Jannik Sinner (favorit 10) s-a calificat în turul patru la Wimbledon: italianul a trecut în trei seturi de John Isner, scor 6-4, 7-6(4), 6-3.

20:20Caroline Garcia confirmă forma excelentă prin care trece: campioana de la Bad Homburg a învins-o pe Shuai Zhang, scor 7-6(3), 7-6(5).

20:10Carlos Alcaraz a cedat un singur game în setul secund al partidei cu Oscar Otte: 6-1.

19:32Carlos Alcaraz (al cincilea favorit) câștigă primul set al meciului cu Oscar Otte (32), scor 6-3.

19:30Organizatorii au anunțat programul zilei de sâmbătă de la Wimbledon - Când va juca Simona Halep cu Magdalena Frech.

19:06Novak Djokovic se impune după o oră și 54 de minute de joc de compatriotul Miomir Kecmanovic (30 ATP), scor 6-0, 6-3, 6-4. În turul al patrulea, principalul favorit va juca împotriva olandezului Tim van Rijthoven (104 ATP).

18:45Elise Mertens o învinge în două seturi pe Angelique Kerber (a 15-a favorită și campioană la Wimbledon în 2018), scor 6-4, 7-5. Belgianca va da în runda următoare peste Ons Jabeur.

18:22După o oră și opt minute, Novak Djokovic îl conduce deja cu 2-0 la seturi pe Miomir Kecmanovic (6-0, 6-3).

18:14Angelique Kerber a pierdut primul set al partidei cu Elise Mertens (cap de serie 24), scor 6-4.

17:58Tatjana Maria a oferit surpriza zilei de la Wimbledon: a eliminat-o pe Maria Sakkari, a cincea favorită, scor 6-3, 7-5. Meciul a durat o oră și 31 de minute.

17:38Novak Djokovic nu are milă de compatriotul Miomir Kecmanovic, scor 6-0. Nole este la un nivel incredibil...

17:15Maria Sakkari (a cincea favorită) a cedat primul set al partidei cu Tatjana Maria, scor 3-6.

17:05Perechea Raluca Olaru/ Nadiia Kichenok s-a calificat în turul al treilea al turneului feminin de dublu de la Wimbledon 2022.

16:48Jabeur este în turul al patrulea de la Wimbledon: 6-2, 6-3 cu Diane Parry. Meciul a durat puțin peste o oră (67 de minute).

16:20Ons Jabeur (favorită 3) a câștigat fără mari emoții primul set al partidei cu Diane Parry (77 WTA), scor 6-2.

16:15Tiafoe l-a învins pe Bublik în patru seturi: 3-6, 7-6(1), 7-6(3), 6-4. Meciul a fost unul spectaculos, cu multe execuții îndelung aplaudate.

15:14Jule Niemeier (97 WTA) s-a calificat în turul patru de la Wimbledon: 6-4, 3-6, 6-3 cu Lesia Tsurenko (101 WTA).

14:38Irina Begu este eliminată de la Wimbledon 2022: 6-3, 1-6, 1-6 cu Jelena Ostapenko. Meciul a durat o oră și 28 de minute.

14:34Din păcate, Irina Begu nu poate ține ritmul cu adversara, iar Jelena Ostapenko s-a distanțat la 5-1.

14:09Jelena Ostapenko s-a impus clar, scor 6-1. Vom avea un set decisiv.

14:02Ostapenko domină acest pasaj de meci: ea conduce cu dublu break în setu al doilea: 4-1 cu Irina Begu.

13:50Jelena Ostapenko face primul break din al doilea set: multe lovituri câștigătoare de partea letonei.

13:42Frances Tiafoe s-a impus în primul set al meciului cu Alexander Bublik, scor 6-3. Au trecut 31 de minute de la startul partidei.

13:40Irina Begu câștigă primul set cu scorul de 6-3. Manșa a durat 31 de minute.

13:33Begu trece din nou în avantaj pe tabelă cu un break (ea conduce acum cu 4-3).

13:10Irina Begu face primul break al partidei cu Jelena Ostapenko.

12:47Begu și Ostapenko s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA: românca s-a impus în 2018, la Madrid, scor 6-3, 6-3.

12:46La această ediție de la Wimbledon nu sunt acordate puncte (din cauza neînțelegii dintre WTA/ATP și organizatorii de la All England Club pe subiectul interzicerii sportivilor din Rusia și Belarus de la al treilea Grand Slam al anului).

12:40Meciul Irinei Begu cu Jelena Ostapenko est primul de pe Terenul 3 și va începe la ora 13:00 (ora României).