Alejandro Davidovich-Fokina a pierdut dramatic calificarea în turul trei la Wimbledon 2022 după un moment rar petrecut pe terenul de tenis în meciul contra lui Jiri Vesely.

Alejandro Davidovich Fokina Foto: NSJ Sports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Davidovich-Fokina a condus cu 2-1 la seturi, dar în cele din urmă a fost învins după un final de meci incredibil.

În setul cinci, la tie-break, Vesely și-a creat un avans care i-a conferit două mingi de meci.

După o greșeală neforțată a lui Davidovich-Fokina, ibericul a lovit cu putere o minge care a ajuns în alt teren.

Arbitrul de scaun i-a acordat o penalizare de un punct lui Davidovich-Fokina, astfel că tie-breakul s-a încheiat, scor 10-7 pentru Vesely care s-a calificat în turul trei la Wimbledon 2022.

Un punct i-a fost scăzut spaniolului pentru că era la a doua abatere. El mai primise un avertisment în același meci pentru înjurături, astfel că a doua greșeală de acest gen i-a adus un punct scăzut lui Davidovich-Fokina.

Scorul final a fost 6-3, 5-7, 6-7 (2), 6-3, 7-6 (10-7) pentru Vesely după trei ore și 56 de minute de joc.

În turul trei, Jiri Vesely îl va înfrunta pe Tommy Paul (favorit 30).