Ziua de marți a fost una plină de eveniment la Wimbledon 2022: patru sportive din România (Simona Halep, Irina Bara, Ana Bogdan și Mihaela Buzărnescu) au obținut calificarea în turul al doilea, lucru pe care l-au făcut și Iga Swiatek și Rafael Nadal, în timp ce Serena Williams și Felix Auger-Aliassime au părăsit competiția de la All England Club.

Wimbledon 2022Foto: wimbledon.com

Wimbledon 2022 - Cele mai importante informații ale zilei de 28 iunie de la All England Club

00:40Meciul dintre Karolina Pliskova și Tereza Martincova a fost întrerupt la scorul de 5-5 în setul secund. Partida va continua miercuri.

00:37După trei ore și 11 minute de joc, Serena Williams a fost învinsă de Harmony Tan, scor 7-5, 1-6, 7-6(10-7).

00:16Karolina Pliskova (favorită 6) a avut nevoie de tiebreak pentru a-și adjudeca primul set în fața compatrioatei Tereza Martincova (61 WTA), scor 7-6(1).

23:18Serena Williams câștigă cu 6-1 setul secund al meciului cu Harmony Tan. Americanca împinge confruntarea în decisiv.

23:10Garbine Muguruza (favorită 9) a pierdut primul set în fața belgiencei Greet Minnen (88 WTA), scor 6-4. Meciul a fost întrerupt din cauza întunericului și va continua miercuri.

23:07Sloane Stephens (campioană la US Open 2017 și finalistă la Roland Garros 2018) a pierdut în fața chinezoaicei Qinwen Zheng (cea care a eliminat-o pe Simona Halep de la Grand Slamul parizian), scor 7-6(1), 7-5.

22:55Stefanos Tsitsipas (favorit 4) pune capăt ultimului meci al zilei de pe tabloul masculin de la Wimbledon: 7-6(1), 6-3, 5-6, 6-4 în fața elvețianului Alexander Ritschard (188 ATP).

22:25Denis Shapovalov (cap de serie nr. 13) trece după aproape trei ore și jumătate de joc de francezul Arthur Rinderknech (62 ATP), scor 6-1, (6)6-7, (4)6-7, 6-4, 6-1.

22:22Harmony Tan câștigă primul set împotriva Serenei Williams, scor 7-5, după 64 de minute de joc. Este tras acoperișul pe Terenul Central de la Wimbledon.

22:18Surpriză mare pe tabloul masculin: Felix Auger-Aliassime (favorit 6) a fost învins în patru seturi de americanul Maxime Cressy (45 ATP), scor (5)6-7, 6-4, 7-6(9), 7-6(5).

22:10Bianca Andreescu a avut nevoie de doar 55 de minute pentru a trece de Emina Bektas, scor 6-1, 6-3. În turul următor, canadianca o va întâlni pe Elena Rybakina (favorită 17).

21:40Stefanos Tsitsipas pierde un set în fața lui Alexander Ritschard, scor 7-5. Elvețianul se află pe locul 188 în clasamentul ATP.

21:15Serena Williams a intrat pe Terenul Central de la Wimbledon. Americanca joacă împotriva franțuzoaicei Harmony Tan (115 WTA).

21:10Diego Schwartzman (cap de serie nr. 12) a trecut în trei seturi de Stefan Kozlov (107 ATP), scor 6-3, 6-2, 6-2.

21:00Rafael Nadal a revenit după ce a fost condus cu 3-1 și 4-2 în setul al patrulea de Francisco Cerundolo și a obținut calificarea în turul al doilea de la Wimbledon: 6-4, 6-3, 3-6, 6-4.

20:25Condus cu 4-1 de Alexander Ritschard, Stefanos Tsitsipas (favorit 4) revine și câștigă primul set la tiebreak: 7-6(1).

20:00Francisco Cerundolo îi fură un set lui Rafael Nadal: argentinianul s-a impus în manșa a treia, scor 6-3.

19:55Ce a spus Simona Halep după ce s-a calificat în turul al doilea de la Wimbledon.

19:40Campioană în 2011 și 2014 la All England Club, Petra Kvitova a revenit după ce a pierdut primul set al meciului cu Jasmine Paolini și s-a impus după o oră și 42 de minute de joc, scor 2-6, 6-4, 6-2. Jucătoarea din Cehia o va întâlni în runda următoare pe Ana Bogdan.

19:08Rafael Nadal mai face un pas spre turul al doilea: 6-3 în setul secund al meciului cu Francisco Cerundolo.

19:06România are șanse reprezentante în turul doi de la Wimbledon: Irina Bara a trecut de franțuzoaica Chloe Paquet (106 WTA), scor 6-2, 6-4.

19:04Simona Halep a învins-o în două seturi pe Karolina Muchova, scor 6-3, 6-2, și s-a calificat în turul doi de la Wimbledon.

18:53Holger Rune (favorit 24 și sfertfinalist la Roland Garros 2021) a fost învins în trei seturi de americanul Marcos Giron (65 ATP), scor 6-3, 7-5, 6-4.

18:40Kirsten Flipkens a învins-o în două seturi pe Jaimee Fourlis, scor 7-5, 6-2. În turul următor, belgianca va juca împotriva învingătoarei dintre Simona Halep și Karolina Muchova.

18:30Simona Halep a câștigat primul set al meciului cu Karolina Muchova, scor 6-3. Meciul este transmis în format LiveTEXT pe HotNews.ro.

18:28Jasmine Paolini furnizează deja o mică surpriză: 6-2 în primul set al meciului cu Petra Kvitova, dublă câștigătoare a Grand Slamului londonez (2011 și 2014).

18:21Rafael Nadal și-a cedat o dată serviciul, dar a câștigat până la urmă primul set al meciului cu Francisco Cerundolo, 6-4.

18:20Ziua aproape perfectă continuă pentru românce: Irina Bara câștigă primul set al meciului cu Chloe Paquet, scor 6-2.

18:10Ana Bogdan trece în două seturi de Dayana Yastremska, scor 6-2, 6-2, și se califică în turul doi la Wimbledon.

17:54Ana Bogdan se descurcă foarte bine și în setul secund: jucătoarea noastră conduce cu 4-2 în fața Dayanei Yastremska.

17:50După trei ore și opt minute de joc, Nick Kyrgios îl învinge până la urmă pe britanicul Paul Jubb (219 ATP), scor 3-6, 6-1, 7-5, (3)6-7, 7-5.

17:45Irina Bara (122 WTA) o întâlnește în aceste momente pe franțuzoaica Chloe Paquet (106 WTA).

17:42Heather Watson o învinge pe Tamara Korpatsch. Pe acest teren va începe meciul dintre Simona Halep și Karolina Muchova (LiveTEXT pe HotNews.ro).

17:41Coco Gauff face break la a cincea încercare din al 11-lea game și închide meciul cu serviciul: 2-6, 6-3, 7-5, după două ore și jumătate de joc.

17:33Ana Bogdan câștigă primul set al meciului cu Dayana Yastremska, scor 6-2.

17:25Rafael Nadal (al doilea favorit de la All England Club) joacă în aceste momente împotriva argentinianului Francisco Cerundolo (41 ATP).

17:22Gabriela Ruse salvează cinci mingi de break (5-4) și o forțează pe Coco Gauff să servească pentru a rămâne în meci.

17:15Amanda Anisimova (cap de serie nr. 20) a câștigat după doar 66 de minute de joc împotriva chinezoaicei Yue Yuan (152 WTA, lucky loser), scor 6-3, 6-4.

17:06În aceste momente, Ana Bogdan (111 WTA) o întâlnește pe Dayana Yastremska (Ucraina, 74 WTA). Sportiva noastră conduce deja cu 3-0.

17:05Gabriela Ruse revine după ce a fost condusă cu break de Coco Gauff în setul decisiv și trece în față (4-3).

17:00Cap de serie numărul 4, Paula Badosa a învins-o fără emoții pe americanca Louisa Chirico (236 WTA, venită din calificări), scor 6-2, 6-1.

16:55Alex De Minaur (favorit 19) îl învinge în trei seturi pe Hugo Dellien (80 ATP), scor 6-1, 6-3, 7-5. Pe acest teren va urma setul decisiv dintre Tamara Korpatsch și Heather Watson, apoi va începe meciul dintre Simona Halep și Karolina Muchova (va fi transmis în format LiveTEXT pe HotNews.ro).

16:53Condusă cu 3-1 în setul secund de Jana Fett (și-a pierdut serviciul de două ori), Iga Swiatek se trezește din letargie și obține calificarea în turul al doilea, 6-0, 6-3.

16:20Barbora Krejcikova (14 WTA, fostă câștigătoare la Roland Garros) câștigă în fața belgiencei Maryna Zanevska (68 WTA), scor 7-6(4), 6-3.

16:11Iga Swiatek defilează în meciul cu Jana Fett: încă un set câștigat la 0 de poloneză.

15:52După 38 de minute de joc, Gabriela Ruse câștigă primul set al meciului cu Coco Gauff, scor 6-2.

15:39Iga Swiatek debutează la Wimbledon: lidera mondială joacă pe Terenul Central cu Jana Fett (252, venită din calificări).

15:36Început echilibrat de meci: 2-2 (ambele jucătoare au reușit câte un break).

15:15Gabriela Ruse are parte de o misiune foarte dificilă împotriva americancei Coco Gauff (favorită 11). Meciul de pe Terenul 2 a început în urmă cu câteva secunde.

15:05Reilly Opelka (favorit 15) trecut în trei seturi de ibericul Carlos Taberner (98 ATP), scor 7-6(5), 6-4, 6-4. În turul următor, americanul va juca împotriva surprinzătorului Tim van Rijthoven (104 ATP), care în urmă cu două săptămâni îl învingea pe Daniil Medvedev (liderul clasamentului mondial) în finala turneului de la `s-Hertogenbosch.

15:00Foarte încrezător înaintea turneului, Nick Kyrgios a pierdut primul set al meciului cu Paul Jubb, scor 6-3. Britanicul se află pe locul 219 în ierarhia ATP.

14:55Yulia Putintseva (cap de serie nr. 27) a fost învinsă de franțuzoaica Alize Cornet (37 ATP), scor 6-3, 7-6(5).

14:35Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul al doilea după ce a trecut în două seturi de Nastasja Schunk, scor 6-4, 6-2.

14:30Maria Sakkari (favorită 5) și Jelena Ostapenko (12) au obținut victorii categorice în prima rundă de la Wimbledon: 6-1, 6-4 vs Zoe Hives (571 WTA) și 6-4, 6-4 vs Oceane Dodin (85 WTA).

14:25Grigor Dimitrov (favorit 18) a câștigat primul set al meciului cu Steve Johnson (93 ATP), dar s-a retras în momentul în care era condus cu 5-2 în al doilea.

13:55Mihaela Buzărnescu se impune în primul set al meciului cu Nastasja Schunk, scor 6-4.

13:40Matteo Berrettini, finalistul ediției din 2021, a fost nevoit să se retragă de la Wimbledon după ce a fost depistat pozitiv la Covid-19.

13:30Mihaela Buzărnescu se desprinde în primul set: conduce cu 3-0 (a reușit două breakuri).

13:00În primul meci de pe Terenul 4, Mihaela Buzărnescu (126 WTA) o va întâlni pe Nastasja Schunk (Germania/154 WTA). Meciul va începe în câteva minute.

12:59Eliminat încă din primul tur de la Wimbledon, Benoit Paire a afirmat că urăște tenisul. Care estesingurul lucru care îl mai motivează pe francez.

12:57Nick Kyrgios consideră că este în stare să învingă pe oricine la Wimbledon. Ce a spus australianul despre decizia ATP de a nu acorda puncte la Grand Slamul londonez

12:55Andy Murray a explicat de ce a servit pe sub mână în meciul cu James Duckworth. Britanicul s-a calificat în turul al doilea.

12:50Adversarele fetelor noastre din primul tur de la Wimbledon 2022:

Simona Halep (19 WTA) vs Karolina Muchova (82 WTA) / 0-0 meciuri directe

Gabriela Ruse (55 WTA) vs Coco Gauff (12 WTA) / 0-0

Ana Bogdan (109 WTA) vs Dayana Yastremska (74 WTA) / 0-2

Irina Bara (121 WTA) vs Chloe Paquet (101 WTA) / 0-0

Mihaela Buzărnescu (126 WTA) vs Natasja Schunk (156 WTA) / 0-0.

Sorana Cîrstea și Irina Begu au obținut luni calificarea în turul al doilea de la All England Club.

Wimbledon 2022 are loc în perioada 27 iunie - 10 iulie, iar campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Ashleigh Barty (retrasă între timp din activitate).