Wimbledon 2022, al treilea Grand Slam al anului, a debutat luni pe terenurile de la All England Club. Favoriții Novak Djokovic, Carlos Alcaraz și Casper Ruud au făcut pasul în turul doi, iar de un debut cu dreptul a avut parte și Emma Răducanu.

WimbledonFoto: Valerio Rosati / Alamy / Alamy / Profimedia

Wimbledon 2022 - Cele mai importante informații ale zilei de 27 iunie de la All England Club

21:11Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea de la Wimbledon după un meci de mare luptă cu Aleksandra Krunic (107 WTA). A fost 7-6(5), 7-6(1) pentru Sorana, după un meci de o oră și 44 de minute.

20:30Carlos Alcaraz (favorit 5) a avut nevoie de un meci de patru ore și 10 minute pentru a trece de germanul Jan-Lennard Struff, scor 4-6, 7-5, 4-6, 7-6(3), 6-4.

20:20Emma Răducanu s-a calificat în turul al doilea de la Wimbledon: 6-4, 6-4 cu Alison Van Uytvanck.

20:16Sorana Cîrstea a câștigat în cele din urmă primul set al partidei cu Aleksandra Krunic. Cu toate că a condus cu 4-1 și 5-2, Cîrstea a fost nevoită să se impună în tiebreak, scor 7-5.

20:01Prima mare surpriză de la Wimbledon 2022: Hubert Hurkacz (semifinalist anul trecut) a fost eliminat din turul întâi de Alejandro Davidovich Fokina (37 ATP) în cinci seturi. A fost 7-6(4), 6-4, 5-7, 2-6, 7-6(8) pentru iberic după un meci de trei ore și 28 de minute.

19:34Emma Răducanu a câștigat, scor 6-4, primul set al partidei cu Alison Van Uytvanck.

19:25Sorana Cîrstea (favorită 26) joacă în aceste momente pentru terenul 8 contra jucătoarei Aleksandra Krunic (107 WTA). Început de meci cu multe breakuri, Cîrstea conduce în debutul partidei cu 3-1.

19:10Casper Ruud (al treilea favorit) a trecut de Albert Ramos Vinolas, scor 7-6(1), 7-6(9), 6-2. Meciul s-a întins pe durata a două ore și 44 de minute.

19:00Carlos Alcaraz (favorit 5 și unul dintre cei mai buni jucători din actualul sezon) este condus cu 2-1 la seturi de Jan-Lennard Struff (155 ATP).

18:45Lukas Rosol (ajuns la 36 de ani) a pierdut în cinci seturi, scor 7-6(4), 6-7(6), 6-3, 3-6, 3-6, meciul cu Nikoloz Basilashvili (al 22-lea favorit). Meciul a durat două ore și 46 de minute.

18:32Emma Răducanu pătrunde pe centralul londonez. Ea joacă în aceste momente împotriva belgiencei Alison Van Uytvanck.

18:30Hubert Hurkacz (al șaptea favorit și semifinalist în 2021) a intrat în set decisiv împotriva lui Alejandro Davidovich Fokina.

18:10Cameron Norrie (al nouălea favorit) a trecut, scor 6-0, 7-6(3), 6-3, de Pablo Andujar. Partida a durat două ore și un minut.

18:09Novak Djokovic s-a calificat în turul al doilea de la Wimbledon, fostul lider ATP trecând în patru seturi, scor 6-3, 3-6, 6-3, 6-4, de Soonwoo Kwon (Coreea de Sud - 81 ATP). Partida de pe centralul londonez a durat două ore și 27 de minute.

18:00În continuare se joacă doar pe două terenuri (cele care dispun de acoperiș retractabil).

17:31Novak Djokovic face diferența în setul al treilea grație unui singur break (6-3). Campionul en-titre de la Wimbledon conduce acum cu 2-1 la seturi în meciul cu incomodul Soonwoo Kwon.

17:01Carlos Alcaraz, al cincilea favorit, a pierdut primul set al partidei cu Jan-Lennard Struff (4-6).

16:54Soonwoo Kwon reușește să ducă la capăt breakul făcut devreme în setul al doilea al partidei cu Novak Djokovic. Sud-coreeanul a câștigat manșa, scor 6-3, iar după o oră și 12 minute scorul este egal la seturi, 1-1.

16:50Ploaia le dă bătăi de cap încă o dată organizatorilor: se joacă doar pe primele două arene, cele care dispun de acoperiș retractabil.

16:31Simona Halep vs Karolina Muchova va avea loc marți, 28 iunie, pe Terenul 1 (al doilea meci al zilei de pe această arenă). Meciul va fi LiveText pe HotNews.ro și în direct pe Eurosport. Partida va începe undeva după ora 17:30 (ora României).

16:16Condus la un moment dat cu 3-1, Novak Djokovic a turat motoarele, a lovit decisiv de la retur, a servit foarte bine și a câștigat primul set al partidei cu Soonwoo Kwon (Coreea de Sud - 81 ATP), scor 6-3.

16:10Maja Chwalinska (20 de ani, Polonia, locul 170 WTA) a oferit prima surpriză de la Wimbledon 2022: a trecut de Katerina Siniakova (fostă ocupantă a locului 31 WTA) în două seturi, scor 6-0, 7-5. Partida s-a încheiat după o oră și 25 de minute.

16:07Favorită 3, Ons Jabeur (locul doi mondial) a trecut fără bătăi de cap de Mirjam Bjorklund, scor 6-1, 6-3. Meciul de pe Terenul 1 a durat doar 54 de minute: victorie blitz pentru sportiva din Tunisia.

15:55Alison Riske (favorită 28) a obținut calificarea în turul al doilea de la Wimbledon: 6-2, 6-4 cu elvețianca Ylena In-Albon (113 WTA). Partida a durat o oră și șase minute.

15:50Lesia Tsurenko (101 WTA) este în turul al doilea de la Wimbledon: 6-2, 6-3 cu Jodie Burrage (Marea Britanie - 141 WTA). Meciul a durat 69 de minute.

15:49Fernando Verdasco este condus cu 2-0 la seturi de Tommy Paul (americanul este favorit 30 la Londra).

15:40Între timp, pe arena centrală a început meciul dintre Novak Djokovic (campionul en-titre) și Soonwoo Kwon (Coreea de Sud - 81 ATP).

15:25Lukas Rosol (ajuns la 36 de ani) a câștigat primul set al partidei cu Nikoloz Basilashvili (al 22-lea favorit), scor 7-6(4). Cehul a reușit la ediția din 2012 una dintre marile surprize de la All England Club: l-a învins în turul al doilea pe Rafael Nadal.

15:05Ons Jabeur, a treia favorită, joacă pe Terenul 1 contra sportivei Mirjam Bjorklund.

14:50Au fost reluate multe dintre meciuri, rămâne de văzut cum va fi vremea în următoarele ore.

13:46A început ploaia la Londra (nimic surprinzător de altfel), iar meciurile au fost deja întrerupte. Reamintim că doar primele două arene ca importanță (Centralul și Terenul 1) au acoperiș retractabil. Acolo însă momentan nu se joacă.

13:46Quentin Halys (82 ATP) este condus cu 1-0 la seturi de compatriotul Benoit Paire (ocupant al locului 73 mondial), scor 6-4.

13:45Tommy Paul (al 30-lea favorit) a câștigat categoric, scor 6-1, primul set al meciului cu veteranul Fernando Verdasco. De la startul partidei au trecut 27 de minute.

13:43Cameron Norrie (al 9-lea favorit de la Wimbledon) i-a administrat un „covrigel” lui Pablo Andujar (6-0). Setul a durat doar 23 de minute.

13:39Set de coșmar pentru Katerina Sinikova, ocupantă a locului 63 mondial. Sportiva din Cehia a pierdut cu 6-0 prima manșă a meciului cu Maja Chwalinska (Polonia - 20 de ani, locul 172 WTA).

13:05Au început deja nu mai puțin de 15 partide pe terenurile de la All England Club.

12:53Ordinea de joc din ziua de luni, 27 iunie, poate fi văzută mai jos.

12:52Novak Djokovic, discurs despre Rafael Nadal, marele său rival, înainte de startul Wimbledonului

12:50VIDEO Roger Federer și imaginile de colecție - Momentul în care legendarul Pete Sampras a simțit geniul elvețianului

12:49Simona Halep, pregătită pentru Wimbledon 2022 - Ce a spus despre starea sa de sănătate, adversara din primul tur și colaborarea cu Patrick Mouratoglou

12:48Wimbledon, unul dintre cele mai importante turnee din istoria tenisului

12:46Polonezul Hubert Hurkacz, semifinalist anul trecut, va dona bani Ucrainei la fiecare as pe care-l va reuși la Wimbledon 2022

Irina Bara (121 WTA) vs Chloe Paquet (101 WTA) / 0-0

Mihaela Buzărnescu (126 WTA) vs Natasja Schunk (156 WTA) / 0-0.

12:44Wimbledon 2022 are loc în perioada 27 iunie - 10 iulie, iar campionii en-titre sunt Novak Djokovic și Ashleigh Barty (retrasă între timp din activitate).