​Sorana Cîrstea s-a oprit în primul tur al turneului de categorie „WTA 500” de la Eastbourne, sportiva noastră fiind nevoită să abandoneze după ce a câștigat un singur game din primele nouă disputate împotriva Anhelinei Kalinina (36 WTA).

Sorana CirsteaFoto: Adrian DENNIS / AFP / Profimedia

Aflată pe locul 32 în ierarhia mondială, Sorana a pierdut primul set după doar 26 de minute de joc, scor 6-0.

Cîrstea a cerut un timeout medical, a câștigat primul game al setului secund, dar a hotărât să abandoneze după ce le-a cedat pe următoarele două (a acuzat o stare de rău).

• Pentru prezența în primul tur de la Eastbourne, Sorana Cîrstea va primi 4.610 de dolari şi un punct WTA.
  • România a rămas fără reprezentante pe tabloul principal de la Eastbourne, Gabriela Ruse fiind eliminată duminică, tot în runda inaugurală.

„Rothesay International Eastbourne” are loc în perioada 19-25 iunie, pe iarbă, și este ultimul turneu pregătitor înainte de startul Wimbledonului.

Are premii totale în valoare de $757.900, iar campioana en-titre este Jelena Ostapenko. Primele cinci favorite de la ediția din acest an sunt Paula Badosa (1), Ons Jabeur (2), Maria Sakkari (3), Karolina Pliskova (4) și Garbine Muguruza (5).