Gabriela Ruse (55 WTA) a fost eliminată în optimile turneului pe iarbă de la Birmingham, după ce a fost învinsă în trei seturi de Shuai Zhang (54 WTA).

Gabriela RuseFoto: Dan O' Connor/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sportiva noastră a cedat după două ore de joc în fața favoritei cu numărul opt, scor 6-2, 2-6, 7-5.

Ruse a făcut primul break în setul decisiv (a condus cu 2-1 și 3-2), dar și-a pierdut de două ori serviciul și a părăsit competiția de categorie WTA 250.

• Pentru un loc în semifinale, Shuai Zhang se va duela cu Dayana Yastremska (79 WTA), după ce sportiva din Ucraina a trecut de Jelena Ostapenko, principala favorită a întrecerii.
  • Pentru prezența în optimi, Gabriela Ruse va primi un cec în valoare de $ 3.800 și 30 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

• România mai este reprezentată pe tabloul de simplu de la Birmingham de Simona Halep (favorită 2) și Sorana Cîrstea (6). Cele două vor evolua vineri în sferturile de finală.
  • La dublu, Gabriela Ruse și Monica Niculescu vor juca vineri împotriva principalelor favorite: Elise Mertens și Shuai Zhang.

Rothesay Classic Birmingham - Competiție pregătitoare pentru Wimbledon

Competiție de categorie WTA 250, turneul se dispută pe iarbă în perioada 13-19 iunie 2022. Are premii totale de $251.750, iar la start pe tabloul principal se află 32 de jucătoare. Campioana en-titre este Ons Jabeur, titlul cucerit anul trecut.