Simona Halep s-a calificat miercuri în sferturile turneului pe iarbă de la Birmingham (WTA 250), fază a competiției în care va da peste Katie Boulter. (141 WTA).

Cine este Katie Boulter

Katie s-a născut la 1 august 1996, la Leicester (Anglia). A început să joace tenis la vârsta de 5 ani. Până acum, a adunat 235 de victorii în întreaga carieră și a înregistrat 149 de înfrângeri.

Are 1.82 metri și se antrenează alături de Jeremy Bates.

Cel mai bun rezultat în 2022 a fost câștigarea turneului ITF de la Grenoble.

În prezent, Boulter ocupă poziția 141 în ierarhia mondială. Cea mai bună clasare a carierei a fost locul 82 WTA, în februarie 2019. De-a lungul timpului a strâns din tenis $936.356.

Ajunsă pe tabloul principal al turneului de la Birmingham după ce a primit un wild card din partea organizatorilor, Boulter le-a învins pe Alison Riske (35 WTA/favorită 7), scor 6-3, 6-4, și pe Caroline Garcia (74 WTA), scor 7-6(5), 6-1.

Aici poți afla ce a spus Simona Halep despre Katie Boulter, următoarea sa adversară.

• Simona Halep și Katie Boulter nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul WTA.
  • Pentru calificarea în sferturile de la WTA Birmingham, Simona Halep va primit $6,200 și 60 de puncte în ierarhia mondială de simplu.

• Tot în sferturile de la WTA Birmingham s-a calificat și Sorana Cîrstea: 6-1, 6-1 cu Aleksandra Krunic (103 WTA).

Rothesay Classic Birmingham - Competiție pregătitoare pentru Wimbledon

Competiție de categorie WTA 250, turneul se dispută pe iarbă în perioada 13-19 iunie 2022. Are premii totale de $251.750, iar la start pe tabloul principal se află 32 de jucătoare. Campioana en-titre este Ons Jabeur, titlul cucerit anul trecut.