​Sorana Cîrstea (a șasea favorită) a reușit să se califice în optimile turneului de la Birmingham (WTA 250). Sportiva noastră a trecut de Shelby Rogers (locul 39 mondial), scor 6-3, 4-6, 6-1.

Sorana CirsteaFoto: Adrian DENNIS / AFP / Profimedia

În primele patru gameuri ale partidei au fost trei breakuri. Tocmai avantajul luat în startul meciului a fost decisiv în primul set, unul câștigat de Sorana cu 6-3.

Scenariul celor trei breakuri s-a repetat și în al doilea set, cu mențiunea că totul s-a întâmplat pe finalul manșei, iar câștig de cauză a avut Rogers (6-4).

Decisivul a fost început bine de Sorana: break în primul game. Jucătoarea noastră a continuat să fie agresivă, să aibă în forehand o armă importantă, iar gameurile au continuat să se adune în dreptul său: 6-1. Partida a durat o oră și 57 de minute.

„Fiecare meci este foarte important, încerc să joc la fel indiferent că este în primul tur sau în finală. Shelby este o jucătoare foarte bună, dar cred că am fost mai consistentă. Mi-a plăcut atmosfera, mi-a mers bine serviciul, mi-au intrat loviturile" - Sorana Cîrstea, la interviul de pe teren.

Sorana Cîrstea, meci cu Aleksandra Krunic în optimile de la WTA Birmingham

Pentru un loc în sferturile de la Birmingham, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Aleksandra Krunic (103 WTA) - a trecut, 6-4, 7-6(6), de Petra Martic (73 WTA).

Cîrstea și Krunic s-au intersectat în circuitul mondial în trei rânduri: 2-1 pentru Sorana.

2019, Budapesta: 6-3, 6-3 pentru Cîrstea

2017, Cincinnati: 6-7(1), 6-3, 6-4 Krunic

2011, Tashkent: 6-3, 6-4 pentru Cîrstea

Pentru calificarea în turul al doilea, Sorana va primi un cec în valoare de $ 3.800 și 30 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

EXCLUSIV Sorana Cîrstea și noul antrenor - Va fi pregătită de Daniel Dobre, cel care a câștigat Wimbledonul cu Simona Halep

Rothesay Classic Birmingham - Competiție pregătitoare pentru Wimbledon

Competiție de categorie WTA 250, turneul se dispută pe iarbă în perioada 13-19 iunie 2022. Are premii totale de $251.750, iar la start pe tabloul principal se află 32 de jucătoare. Campioana en-titre este Ons Jabeur, titlul cucerit anul trecut.