Simona Halep este în turul al doilea (optimi) de la WTA Birmingham, sportiva noastră reușind prima victorie pe iarbă după o pauză de trei ani de zile (ultimul meci jucat a fost finala de la Wimbledon, câștigată în 2019). Halep a trecut fără emoții de Lesia Tsurenko, scor 6-1, 6-4, după o oră și 18 minute.

Simona HalepFoto: Kieran McManus / Shutterstock Editorial / Profimedia

• Pentru calificarea în turul al doilea, Simona va primi un cec în valoare de $ 3.800 și 30 de puncte în ierarhia WTA de simplu.
  • În următorul meci, Halep va da peste britanica Harriet Dart (100 WTA).
  • Halep și Dart s-au mai întâlnit o singură dată: la Australian Open 2020, iar câștig de cauză a avut Simona, scor 6-2, 6-4.

Simona Halep, prima impresie după calificarea în turul doi de la WTA Birmingham

Simona Halep - Lesia Tsurenko 6-1, 6-4, în primul tur de la WTA Birmingham

6:4 Simona servește precis, ajunge rapid la 40-0. Sunt trei mingi de meci. As al Simonei, sportiva noastră câștigă primul meci pe iarbă după o pauză de trei ani (ultimul succes venea în finala de la Wimbledon din 2019).

5:4 Mingea sare puțin pe iarbă, iar Simona ratează complet un backhand de pe mediană. Pasaj de meci cu destule erori de ambele părți. Sunt două mingi de break după ce Tsurenko greșește cu reverul în lungul liniei. Halep se impune contra serviciului, iar acum conduce cu 5-4.

4:4 Lesia nu pare să se simtă prea bine, dar momentan nu dă semne că ar vrea să abandoneze. Simona produce o eroare neforțată cu dreapta în cross lung. Halep încearcă un slice, mingea rămâne în plasă (30-30, de la 30-0). Forehandul Simonei produce mai multe lovituri agresive, iar jucătoarea noastră reușește să închidă gameul cu un as.

3:4 Partida a fost reluatăcu Tsurenko la serviciu. Sportiva din Ucraina a primit unele îngrijiri medicale la vestiare. Aflată în control în raliu, Lesia ratează o dreaptă în cross. Simona stă în față la retur, dar trimite în fileu cu o dreaptă inversă. Un game cu multe erori îi revine jucătoarei din Ucraina. Tsurenko conduce acum cu 4-3 în cel de-al doilea set.

Meciul este întrerupt momentan, Lesia a cerut de urgență o ieșire de pe teren. Este posibil să fie unele probleme stomacale.

3:3 Simona reușește să câștige primul game pe propriul serviciu din acest set (game la zero), iar acum egalitatea a fost restabilită.

2:3 Simona deschide foarte bine terenul, unghiurile ascuțite sunt la mare căutare, iar raliurile sunt spectaculoase în acest pasaj al meciului (0-30). Venită la fileu, Halep controlează perfect un stop-voleu, iar aplauzele sunt pe măsură. Break la zero, Simona se apropie din nou pe tabelă și va avea șansa de a egala situația pe propriul serviciu. Sunt deja patru breakuri la rând în această manșă a doua.

1:3 Încă un start slab de game de serviciu: Simona comite și o dublă greșeală (0-30). Halep nu-și găsește timingul pe lovitura de atac, iar Tsurenko are două mingi de break. Prima este anulată cu un as, iar a doua după o eroare neforțată a jucătoarei din Ucraina (40-40). Halep scapă în aut o minge, a treia minge de break. Încă o dată serviciul o ajută pe Halep (egalitate). Lesia trece mingea peste fileu după o scurtă de mare finețe.

Tsurenko ratează și a treia minge de break, de această dată cu un forehand în lungul liniei. Din afara culoarului de dublu, Simona nu mai poate returna cu forehandul: a patra minge de break. Passingul în cross cu reverul rămâne în plasă, iar Halep își cedează încă o dată serviciul.

1:2 Simona vrea să trimită cât mai aproape de linia de fund, dar pune prea multă forță în lovituri. Lesia comite o dublă greșeală, iar apoi o eroare neforțată cu o dreapta inside-in (30-30, de la 30-0). Un punct în care Simona a plimbat-o pe Lesia dintr-un colț în altul îi revine jucătoarei noastre. Mingea de break este fructificată, iar Halep și-a luat serviciul înapoi.

0:2 Game slab făcut de Simona: mai multe erori, plus inspirație a Lesiei pe faza de atac: break la zero. Tsurenko conduce acum cu 2-0 și urmează la serviciu.

0:1 Setul al doilea a început cu Lesia la serviciu. Jucătoarea din Ucraina reușește cel mai bun game de la lansare, se distanțează relativ rapid la 40-0. Tsurenko încheie cu un as gameul, iar acum conduce pentru prima dată în acest meci.

6:1 Forehandul Simonei produce o lovitură spectaculoasă - publicul gustă din pline execuția. Tot mai des, Lesia este obligată să lovească din deplasare, din poziții tot mai incomode. Sunt deja trei mingi de set pentru jucătoarea noastră (40-0). Game alb, Simona câștigă primul set, scor 6-1, după 31 de minute.

5:1 Simona continuă să se deplaseze foarte bine și îi „fură” adversarei din timpul de reacție întâlnind mingea devreme (15-40). Tsurenko salvează însă șansele de break, jucătoarea din Ucraina pare ceva mai inspirată pe latura ofensivă. De cealaltă parte, Halep se apără sigur cu reverul. Apare a treia minge e break din acest game. Simona câștigă până la urmă cel mai lung game de până acum: ea s-a distanțat la 5-1 în primul set.

4:1 Tsurenko se deplasează foarte bine la o scurtă, iar apoi trimite un passing decisiv. Simona servește însă foarte bine, iar această lovitură o ajută să câștige fără emoții gameul.

3:1 Din deplasare, Simona încearcă să trimită cu reverul în lungul liniei, dar mingea rămâne în plasă. Lesia face pasul la fileu, iar voleul său de backhand este unul de manual. Sportiva din Ucraina face unele schimbări în jocul său, însă o nouă venire la plasă este dejucată de Halep cu un passing superb. Tsurenko este răsplătită pentru schimbările ofensive, iar scorul este acum 3-1 pentru Halep.

3:0 Simona găsește și primul backhand câștigător în lungul liniei (30-0). Încă un punct de pe mediană câștigat de Halep: 40-0. Urmează două erori cu reverul: timingul pe execuție a fost unul greșit. Simona închide gameul înainte ca el să se complice: este 3-0 în favoarea favoritei numărul doi de la Birmingham.

2:0 Simona reușește să stea mai aproape de baseline, de asemenea, ea se apără foarte lung (0-30). Halep este ajutată puțin și de banda fileului, iar acum sunt două mingi de break. Simona o fructifică pe prima, iar ea se desprinde pe tabelă (2-0).

1:0 Simona a început la serviciu disputa. Lesia începe mai bine partida: este mai stabilă pe picioare și direcționează mingea variat (0-40). Halep face primul punct cu un rever în cross. Simona folosește și sliceul, iar cele trei mingi de break sunt anulate. Un prim game complicat îi revine sportivei noastre: ea a salvat trei mingi de break până la a trece în avantaj pe tabelă.

Cele două sportive se află la încălzire, meciul va începe în curând.

Cine este Lesia Tsurenko

Lesia s-a născut la 30 mai 1989, la Kiev (Ucraina). A început să joace tenis la vârsta de 6 ani. Până acum, a adunat 446 de victorii în întreaga carieră și a înregistrat 299 de înfrângeri.

Are în palmares patru trofee: Acapulco (2018, 2017), Guangzhou (2016), Istanbul (2015). Singura finală pierdută a fost la Brisbane, în 2019: 6-4, 5-7, 2-6 cu Karolina Pliskova.

În prezent, Tsurenko ocupă poziția 116 în ierarhia mondială. Cea mai bună clasare a carierei a fost locul 23 WTA, în februarie 2019. De-a lungul timpului a strâns din tenis $4.987.774.

Simona Halep vs Lesia Tsurenko, întâlniri directe (9-0)

Tsurenko este una dintre „victimele” preferate ale Simonei, sportiva noastră conducând cu 9-0 în meciurile directe cu jucătoarea în vârstă de 33 de ani. Halep a cedat un singur set în fața sportivei din Ucraina (chiar pe iarbă, la Wimbledon 2014).

2012, Linz (turul I): abandon Tsurenko - 3-0 pentru Halep

2009, Opole (optimi): 6-4, 7-5 pentru Halep.

Rothesay Classic Birmingham - Competiție pregătitoare pentru Wimbledon

Competiție de categorie WTA 250, turneul se dispută pe iarbă în perioada 13-19 iunie 2022. Are premii totale de $251.750, iar la start pe tabloul principal se află 32 de jucătoare. Campioana en-titre este Ons Jabeur, titlul cucerit anul trecut.