Aventura Irinei Bara (115 WTA) la turneul de categorie „WTA 125” de la Valencia s-a oprit în optimi, fază a competiției în care sportiva noastră a fost învinsă de Qinwen Zheng.

Irina BaraFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aflată pe locul 54 în ierarhia mondială, Zheng s-a impus după două ore și 15 minute în fața româncei, scor 4-6, 6-3, 6-0.

Pentru un loc în semifinale, Qinwen (a treia favorită) se va duela cu învingătoarea meciului dintre Reka-Luca Jani (138 WTA) și Leyre Romero Gormaz (410 WTA).

Pentru prezența în optimile turneului din Spania, Irina va primi un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte în clasamentul WTA,

Sportiva din China a eliminat-o pe Simona Halep în turul al doilea de la Roland Garros. Qinwen s-a oprit în optimile Grand Slamului de la Paris: a fost singura care a reușit să câștige un set în fața campioanei Iga Swiatek.