Rafael Nadal s-a calificat duminică în sferturile de la Roland Garros, după o adevărată bătălie cu Felix Auger-Aliassime. Canadianul a câștigat primul set, Rafa a revenit și a condus cu 2-1, dar a avut nevoie de decisiv pentru a trece de elevului unchiului său Toni. După patru ore și 21 de minute de joc, Rafa a făcut rost de un nou duel cu Novak Djokovic.

Câștigător de 13 ori al Grand Slamului parizian, Nadal a avut un început foarte slab de meci și a pierdut prima manșă (6-3), după ce și-a cedat de două ori serviciul (a reușit să facă un singur rebreak).

Rafa și-a ridicat nivelul jocului, a câștigat următoarele seturi fără prea mari probleme (6-3, 6-2), dar jucătorul în vârstă de 21 de ani nu a renunțat la luptă și a împins disputa în set decisiv (6-3).

Cei doi au mers cap la cap până la scorul de 4-3 pentru Nadal, când marele campion iberic s-a impus la retur și s-a desprins decisiv (6-3).

De știut:

• Aceasta a fost victoria cu numărul 109 a lui Rafael Nadal pe zgura de la Roland Garros. Ibericul a pierdut doar trei meciuri.

• Doar alte două meciuri disputate de Nadal la Roland Garros s-au terminat în cinci seturi: 6-4, (2)6-7, (2)6-7, 6-2, 6-4 vs John Isner (2011) și 6-4, 3-6, 6-1, (3)6-7, 9-7 vs Novak Djokovic (2013).

• Djokovic și Nadal s-au mai întâlnit de 58 de circuitul mondial, iar sârbul conduce cu 30-28. Ultimul meci a avut loc chiar la Roland Garros: Nole s-a impus cu 3-6, 6-3, 7-6(4), 6-2 în semifinalele ediției din 2021.

Alexander Zverev, în sferturi la Roland Garros

Tot duminică, Alexander Zverev a trecut de surprinzătorul Bernabe Zapata Miralles (131 ATP), scor 7-6(11), 7-5, 6-3, după două ore și 47 de minute de joc.

Pentru un loc în semifinale, Sascha se va duela cu învingătorul meciului dintre rusul Karen Khachanov (25 ATP) și ibericul Carlos Alcaraz (6 ATP).