​​Alexander Zverev, semifinalist în 2021 la Roland Garros, s-a calificat cu mari emoții în turul trei al Grand Slamului parizian după ce a revenit de la 0-2 la seturi și a salvat o minge de meci.

Alexander Zverev, victorie pe muchie de cuțit cu Sebastian Baez

Aflat pe locul 36 în clasamentul ATP, Sebastian Baez a început perfect și a câștigat primele seturi după ce a reușit câte două breakuri în fiecare manșă (6-2, 6-4).

Alexander Zverev (al treilea favorit) a fost din ce în ce mai agresiv (a reușit câte 11 lovituri câștigătoare în seturile 3 și 4, câte a avut în total în prima parte a meciului) și a egalat situația pe tabelă (6-1, 6-2).

Argentinianul a reușit primul break din setul decisiv (4-2), dar germanul a revenit rapid, a salvat o minge de meci în momentul în care servea la 4-5 și a obținut victoria după trei ore și 37 de minute de joc (7-5).

În runda următoare, Alexander va da peste americanul Brandon Nakashima (75 ATP).