Daniil Medvedev, principalul favorit al competiției de categorie „ATP 250” de la Geneva, a fost învins în optimi de francezul Richard Gasquet (75 ATP).

Daniil MedvedevFoto: Fabrice COFFRINI / AFP / Profimedia

Revenit pe teren după o pauză de o lună și jumătate, Medvedev (2 ATP) a cedat după o oră și 30 de minute de joc în fața sportivului în vârstă de 35 de ani, scor 6-2, 7-6(5).

Gasquet se va duela pentru un loc în semifinale cu învingătorul partidei dintre italianul Marco Cecchinato (134 ATP, l-a eliminat în primul tur pe Dominic Thiem) și polonezul Kamil Majchrzak (81 ATP).

Medvedev a disputat la Geneva Open primul meci după ce a fost supus unei operaţii de hernie, la începutul lunii aprilie. Rusul a ratat participarea la turneele de 1.000 de puncte de la Monte Carlo, Madrid și Roma.

Anterior, Daniil a fost învins de polonezul Hubert Hurkacz în sferturile de finală ale Mastersului de la Miami, scor 7-6(7), 6-3.