Sorana Cîrstea (favorită trei) a părăsit turneul de la Strasbourg (de categorie WTA 250) în runda inaugurală, sportiva noastră fiind învinsă de ocupanta locului 348 în ierarhia mondială.

Ekaterina Makarova (26 de ani, venită din calificări) a avut câștig de cauză în trei seturi, scor 1-6, 6-3, 6-2. Meciul a durat o oră și 35 de minute.

Sportiva care a învins-o marți pe Sorana nu este acea Ekaterina Makarova pe care mulți dintre fanii tenisului din România o cunosc. Makarova (34 de ani în prezent) s-a retras de ceva timp din sportul de performanță. Ea s-a clasat cel mai sus pe locul 8 WTA, pe 6 aprilie 2015.

Sorana (locul 27 WTA) a folosit turneul de la Strasbourg drept o ultimă pregătire pentru Roland Garros (al doilea turneu de Grand Slam al anului va debuta pe 22 mai, la Paris).

Tot marți, Gabriela Ruse (52 WTA) a fost eliminată de la Strasbourg în runda inaugurală: 5-7, 5-6, cu Bernarda Pera (122 WTA).

Turneul de la Strasbourg face parte din categoria WTA 250, se dispută pe zgură, are premii totale în valoare de $251.750, iar campioana en-titre este Barbora Krejcikova (2021).