Campioană la Madrid, Ons Jabeur continuă parcursul de vis și la Foro Italico: a noua favorită s-a calificat în finala de la WTA Roma, după ce s-a impus în fața rusoaicei Daria Kasatkina (23 WTA).

Ons JabeurFoto: Oscar Gonzalez/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Sportiva din Tunisia a avut câștig de cauză după o oră și 55 de minute de joc, scor 6-4, 1-6, 7-5.

Ons a câștigat primul set revenind de la 1-3, iar Daria și-a adjudecat fără probleme setul secund (a realizat două breakuri).

Jabeur a condus cu 4-2 în decisiv, dar sportiva din Rusia s-a impus de două ori la retur și a obținut o minge de pe meci în momentul în care servea la 5-4. Tunisianca nu a renunțat, a făcut rebreak și a obținut până la urmă victoria.

De știut:

• În marea finală, Ons Jabeur o va întâlni pe Iga Swiatek, lidera ierarhiei WTA și campioana en-titre de la Foro Italico.
  • Meciul de duminică va reprezenta finalul seriei de victorii pentru una dintre jucătoare: Jabeur a câștigat ultimele 11 meciuri disputate, iar Swiatek s-a impus de 27 de ori la rând.
  • Iga Swiatek și Ons Jabeur s-au mai întâlnit de trei ori în circuitul WTA, iar sportiva din Tunisia conduce cu 2-1.

Iga Swiatek - Ons Jabeur 1-2

2019, Washington 4-6, 6-4, 6-4 pentru Swiatek

2021, Wimbledon: 5-7, 6-1, 6-1 pentru Jabeur

2021, Cincinnati: 6-3, 6-3 pentru Jabeur.

Ultimele campioane de la Foro Italico

2021 - Iga Swiatek

2020 - Simona Halep

2019 - Karolina Pliskova

2018 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2017 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2016 - Serena Williams

2015 - Maria Sharapova etc.

WTA Roma are loc în perioada 9-15 mai pe zgura din complexul de la Foro Italico. Are premii totale în valoare de $2,527,250 și face parte din categoria „WTA 1000”. Campioana en-titre este Iga Swiatek (6-0, 6-0 în finala cu Karolina Pliskova).