​Surpriza zilei la turneul Masters de la Roma a fost furnizată de Denis Shapovalov: canadianul l-a învins în optimi pe Rafael Nadal, de 10 ori câștigător al competiției de la Foro Italico.

Rafael NadalFoto: Atilano Garcia/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Aflat pe locul 16 în ierarhia mondială, Shapovalov a pierdut categoric primul set în fața lui Nadal (6-1), dar a profitat de problemele medicale ale ibericului, a revenit spectaculos și a obținut calificarea în sferturi (7-5, 6-2). Meciul a durat două ore și 38 de minute.

Rafael Nadal, care a câștigat 23 de meciuri în 2022, a suferit astfel a treia înfrângere a sezonului (a mai fost învins de Taylor Fritz și de Carlos Alcaraz).

Denis Shapovalov (favorit 13) se va duela în runda următoare cu norvegianul Casper Ruud (5).

La Australian Open 2022, Denis a ieșit în evidență după ce s-a luat de arbitrul de scaun fiind nemulțumit de faptul că Nadal își ia prea mult timp înainte de un serviciu. Sportivul în vârstă de 23 de ani afirma atunci că ibericul primește „tratament preferențial”.