Iga Swiatek a câștigat duminică al șaptelea titlu al carierei (al patrulea consecutiv), după ce s-a impus la Stuttgart. În finala competiției de categorie „WTA 500”, lidera mondială a învins-o categoric pe Aryna Sabalenka.

Iga SwiatekFoto: Dan O' Connor/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Poloneza s-a impus în fața jucătoarei din Belarus după o oră și 24 de minute de joc, scor 6-2, 6-2. Iga a obținut astfel a 23-a victorie la rând în circuitul feminin.

Iga a servit foarte bine pe toată durata partidei (a câștigat 78% dintre punctele jucate cu primul serviciu), a comis doar 2 duble greșeli (Aryna a avut 6) și a reușit câte două breakuri în fiecare set.

• Iga Swiatek are șapte titluri WTA în palmares: Roland Garros (2020), Roma, Adelaide (2021), Doha, Indian Wells, Miami și Stuttgart (2022). Ea a mai jucat o finală la Lugano (2019).
  • În acest an, Swiatek are 30 de victorii și trei înfrângeri.