Emma Răducanu (12 WTA - favorită 8) nu a avut armele necesare pentru a o încurca pe Iga Swiatek, lidera ierarhiei mondiale câștigând în două seturi, scor 6-4, 6-4, meciul din sferturile turneului WTA de la Stuttgart (de categorie 500).

Iga SwiatekFoto: Dan O' Connor/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

Dacă în primul set a fost un singur break, în al doilea set au fost trei breakuri, poloneza reușind două dintre ele.

Victoria liderei mondiale a venit firesc, Iga traversând o perioadă foarte bună în circuitul mondial (a câștigat turneele de la Doha, Indian Wells și Miami). În acest an, Swiatek are 28 de victorii și trei înfrângeri.

Meciul din sferturile de la Stuttgart a durat o oră și 39 de minute.

Seria incredibilă a polonezei s-a extins la 21 de victorii consecutive.

Semifinale WTA Stuttgart

Iga Swiatek (1 WTA) - Liudmila Samsonova (31 WTA)

Aryna Sabalenka (4 WTA) - Paula Badosa (3 WTA)

Porsche Tennis Grand Prix, competiție de categorie „WTA 500”, are premii totale în valoare de $703.580. Ultima campioană este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis).