Emma Răducanu (a opta favorită) s-a calificat joi în sferturile turneului WTA de la Stuttgart, britanica trecând, nu fără unele bătăi de cap, de Tamara Korpatsch (locul 118 mondial), scor 6-0, 2-6, 6-1.

Emma RaducanuFoto: Dan O' Connor/SPP / Shutterstock Editorial / Profimedia

După un prim set câștigat de-o manieră categorică (6-0), Emma a slăbit ritmul, s-au înmulțit și erorile, iar Tamara a prins curaj lovitură după lovitură.

Sportiva din Germania a dus disputa într-o manșă decisivă după ce a câștigat al doilea set, scor 6-2.

În setul al treilea, Emma a revenit la „setările” din startul meciului și și-a impus stilul de joc. Agresivitatea de la retur a făcut diferența, iar Răducanu a făcut breakul și a trecut la comanda setului (unul câștigat cu 6-1).

După o oră și 42 de minute, Emma Răducanu a avut câștig de cauză, iar în sferturile de la Stuttgart va avea o misiune infernală: va da peste Iga Swiatek, lidera mondială și cea mai în formă jucătoare din circuitul feminin.

Porsche Tennis Grand Prix, competiție de categorie „WTA 500”, are premii totale în valoare de $703.580. Ultima campioană este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis).