Novak Djokovic a avut nevoie de două ore și 19 minute și să revină de la 0-1 la seturi pentru a trece de compatriotul Miomir Kecmanovic (38 ATP). Liderul mondial s-a calificat în semifinalele de la Serbia Open, turneu pe zgură care se dispută la Belgrad (de categorie WTA 250).

Novak DjokovicFoto: Nikola Krstic / Shutterstock Editorial / Profimedia

Novak Djokovic, poziție clară în privința interzicerii sportivilor din Rusia și Belarus de la Wimbledon: „E o nebunie”

Nole a cedat primul set cu 6-4, dar a reușit să revină (6-3) și să trimită partida într-o manșă decisivă.

Echilibrul s-a menținut până la jumătatea setului, la 3-3 Djokerul reușind să facă breakul. Nole a încheiat partida cu încă un break (6-3). Meciul s-a întins pe durata a două ore și 19 minute.

Absent mult timp din circuitul mondial (din cauza restricțiilor impuse pentru nevaccinații împotriva Covid-19), Djokovic își caută ritmul, iar o partidă de genul celei de joi îl va ajuta cu siguranță să capete forța de care are nevoie pentru a încerca să-și apere titlul cucerit în 2021 la Roland Garros.

Pentru un loc în marea finală de la Belgrad, Djokovic se va lupta cu învingătorul partidei dintre Karen Khachanov (26 ATP) și Thiago Monteiro (110 ATP).

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO Novak Djokovic, victorie chinuită la Serbia Open - Liderul mondial, meci maraton cu ocupantul locului 50 ATP