​Emma Răducanu a obținut miercuri cea mai categorică victorie după triumful de la US Open și s-a calificat în optimi la turneul de la Stuttgart.

În runda inaugurală a competiției de categorie „WTA 500”, sportiva în vîrstă de 19 ani a învins-o pe australianca Storm Sanders (197 WTA, venită din calificări), scor 6-1, 6-2. Meciul a durat o oră și șase minute.

Emma (12 WTA, favorită 8) se va duela pentru un loc în sferturi cu Tamara Korpatsch (118 WTA, lucky loser), care a furnizat o surpriză eliminând-o pe Camila Giorgi (Italia, 30 WTA), scor 3-6, 7-6(2), 6-1.

Dacă va trece de sportiva din Germania, Răducanu o va întâlni în runda următoare pe Iga Swiatek, după ce lidera mondială a câștigat în două seturi meciul cu Eva Lys (342 WTA), scor 6-1, 6-1.

Porsche Tennis Grand Prix, competiție de categorie „WTA 500”, are premii totale în valoare de $703.580. Ultima campioană este Ashleigh Barty (retrasă între timp din tenis).