Sorana Cîrstea (a doua favorită și locul 24 WTA) s-a calificat marți în optimile turneului de la Istanbul, competiție unde sportiva noastră este campioana en-titre.

Sorana CirsteaFoto: Rob Prange / Zuma Press / Profimedia

Sorana ar fi trebuit să o întâlnească pe Aliaksandra Sasnovich (50 WTA) în meciul de debut, dar jucătoarea din Belarus a declarat forfait cu puțin timp înainte de startul partidei.

Astfel, sportiva noastră a întâlnit-o pe Kamilla Rakhimova (20 de ani, 95 WTA, din Rusia - lucky loser).

Primul set a fost unul în care Sorana a jucat în serii: a început perfect, s-a distanțat la 2-0 și 3-1, a condus chiar și cu 5-2, dar a avut nevoie de multă concentrare pe finalul manșei pentru a se impune, scor 6-4.

Cîrstea a început în forță și setul al doilea (2-0), a avut un scurt moment de rătăcire (și-a cedat gameul de serviciu), dar a reluat ofensiva și nu a mai lăsat loc de dubii.

Sorana a câștigat setul cu 6-1, iar partida după o oră și 16 minute, scor 6-4, 6-1.

Adversara pe care Sorana Cîrstea o va întâlni în optimile WTA Istanbul

Pentru un loc în sferturi Cârstea se va lupta cu Arantxa Rus (74 WTA).

Pentru calificarea în optimi, Sorana va primi $3.675 și 30 de puncte în clasamentul WTA de simplu.

WTA Istanbul: Țig și Cîrstea, ultimele două campioane

Competiție de categorie WTA 250 se dispută în perioada 18-24 aprilie 2022. Are premii totale în valoare de $239.477, iar pe tabloul principal au fost la start 32 de sportive.

Competiția a fost câștigată în 2020 de Patricia Țig, iar campioana en-titre este Sorana Cîrstea (2021).

Turneele la care Sorana Cîrstea va participa în sezonul de zgură

Pe lângă Istanbul, Cîrstea va mai participa anul acesta în sezonul de zgură la următoarele turnee: WTA Madrid (28 aprilie - 7 mai 2022, de categorie WTA 1000), WTA Roma (9 - 15 mai, de categorie WTA 1000) și Roland Garros (22 mai - 5 iunie, Grand Slam).