Șapte reprezentative s-au calificat la turneul final al Billie Jean King Cup (fostă FedCup), în urma întâlnirilor care au avut loc vineri și sâmbătă. România nu a reușit să obțină biletele pentru competiția a cărei gazdă nu este cunoscută încă.

Reprezentativa SUA s-a calificat la turneul final al Billie Jean King CupFoto: Twitter - Billie Jean King Cup

Billie Jean King Cup, rezultatele înregistrate în faza preliminară

Italia vs- Franţa 3-1 / La Alghero (Italia, suprafaţă hard)

Jasmine Paolini (Italia) - Alize Cornet (Franţa) 2-6, 6-1, 7-6(2)

Camila Giorgi (Italia) - Oceane Dodin (Franţa) 6-1, 6-2

Camila Giorgi (Italia) - Harmony Tan (Franţa) 6-2, 6-0

Oceane Dodin/Kristina Mladenovic (Franţa) - Lucia Bronzetti/Martina Trevisan (Italia) 7-6(4), 6-1.

SUA vs Ucraina 3-2 / La Asheville (SUA, suprafaţă indoor)

Alison Riske (SUA) - Dayana Yastremska (Ucraina) 7-6(16), 7-5

Jessica Pegula (SUA) - Katarina Zavaţka (Ucraina) 6-2, 6-1

Dayana Yastremska (Ucraina) - Jessica Pegula (SUA) 6-3 6-4

Katarina Zavatska (Ucraina) - Shelby Rogers (SUA) 6-3, 6-4

Jessica Pegula/Asia Muhammad (SUA) - Dayana Yastremska/Liudmila Kichenok 7-6(5), 6-3.

Cehia vs Marea Britanie 3-2 / La Praga (Cehia, zgură)

Marketa Vondrousova (Cehia) - Harriet Dart (Marea Britanie) 6-1, 6-0

Emma Răducanu (Marea Britanie) - Tereza Martincova (Cehia) 7-5, 7-5

Marketa Vondrousova (Cehia) - Emma Răducanu (GBR) 6-1, 6-1

Harriet Dart (Marea Britanie) - Linda Fruhvirtova (Cehia) 6-0, 5-7, 6-2

Karolina Muchova/Marketa Vondrousova (Cehia) - Harriet Dart/Katie Swan (Marea Britanie) 6-1, 7-5.

Kazahstan vs Germania 3-1 / La Nur Sultan (Kazahstan, suprafaţă hard indoor)

Yulia Putintseva (Kazahstan) - Angelique Kerber (Germania) 3-6, 6-3, 6-2

Elena Rybakina (Kazahstan) - Laura Siegemund (Germania) 6-0, 6-1

Elena Rybakina (Kazahstan) - Angelique Kerber (Germania) 4-6, 6-3, 7-5

Anna-Lena Friedsam/Jule Niemeier (Germania) - Anna Danilina/Jibek Kulambaieva (Kazahstan) 6-2, 3-6, 10/6.

Canada vs Letonia 3-0 / La Vancouver (Canada, suprafaţă hard indoor)

Leylah Fernandez (Canada) - Darja Semenistaja (Letonia) 6-1, 6-2

Rebecca Marino (Canada) - Daniela Vismane (Letonia) 6-3, (4)6-7, 6-3

Leylah Fernandez (Canada) - Daniela Vismane (Letonia) 6-2, 6-1.

Spania vs Olanda 4-0 / La s'Hertogenbosch (Olanda, zgură indoor)

Nuria Parrizas (Spania) - Arantxa Rus (Olanda) 6-2, 7-6(4)

Sara Sorribes (Spania) - Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda) 6-4, 6-3

Sara Sorribes (Spania) - Arantxa Rus (Olanda) 6-0, 6-4

Aliona Bolsova/Rebeka Masarova (Spania) - Arianne Hartono/Demi Schuurs (Olanda) 4-6, 7-6(7), 10/7.

Polonia vs România 4-0 / La Radom (Polonia, suprafaţă indoor)

Magda Linette (Polonia) - Irina-Camelia Begu (România) 6-1, 4-6, 6-2

Iga Swiatek (Polonia) - Mihaela Buzărnescu (România) 6-1, 6-0

Iga Swiatek (Polonia) - Andreea Prisacariu (România) 6-0, 6-0

Magdalena Frech/Alicja Rosolska (Polonia) - Mihaela Buzărnescu/Andreea Mitu (România) 5-7, 6-3, 10/5.

Belarus v Belgia - nu s-a disputat, după suspendarea naţionalei din ţara gazdă.

De știut:

  • Astfel, au obţinut pe teren calificarea la turneul final (8-13 noiembrie) Italia, Kazahstan, SUA, Canada, Cehia, Spania şi Polonia. Sunt calificate direct Australia, Elveţia, Belgia şi Slovacia plus reprezentativa ţării gazdă.
  • Învinsele din calificări, Franţa, Germania, Ucraina, Letonia, Marea Britanie, Olanda şi România vor participa la un baraj de menţinere în Grupa Mondială (11-12 noiembrie), împreună cu echipele care au obţinut accesul din zonele Grupei I, Ungaria, Slovenia, Croaţia, Japonia, China, Brazilia şi Argentina.