​Eliminat de Hubert Hurkacz în sferturile turneului Masters 1000 de la Miami, Daniil Medvedev a ratat ocazia de a redeveni lider al ierarhiei ATP. După meci, rusul a oferit o explicație amuzantă pentru înfrângerea suferită în fața campionului en-titre.

Daniil MedvedevFoto: James Gourley / Shutterstock Editorial / Profimedia

Principal favorit al competiției din Florida, Medvedev a cedat în fața polonezului după două ore și două minute de joc, scor 7-6(7), 6-3.

Medvedev a spus că a avut crampe și că s-a simțit ca „un pește pe canapea”.

• Pentru a-l depăși pe Djokovic în fruntea clasamentului, Medvedev trebuia să se califice în semifinale la Miami. În urma eliminării, Daniil rămâne pe locul 2, cu 6.410 puncte (Novak are 6.420).

• Hurkacz (10 ATP și favorit 8) se va duela pentru un loc în marea finală cu ibericul Carlos Alcaraz (16 ATP, favorit 14), care l-a învins pe sârbul Miomir Kecmanovic (48 ATP) după două ore și 25 de minute, scor (5)6-7, 6-3, 7-6(5).