​​Naomi Osaka și Iga Swiatek se vor duela pentru titlul de la Miami, după ce au câștigat partidele disputate în semifinalele competiției de categorie WTA 1000.

Iga Swiatek si Naomi OsakaFoto: wta insider

Osaka (77 WTA) a servit 18 ași (un record pentru acest sezon) pe parcursul meciului cu elvețianca Belinda Bencic (28 WTA, campioană olimpică la Tokyo) și s-a impus după două ore și opt minute de joc, scor 4-6, 6-3, 6-4.

În cealaltă semifinală, Swiatek (2 WTA) s-a impus după o oră şi 48 minute de joc în fața americancei Jessica Pegula (21 WTA), scor 6-2, 7-5, şi a obţinut cu această ocazie a 16-a victorie consecutivă în circuitul WTA.

Naomi Osaka și Iga Swiatek s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA: la Rogers Cup 2019 (Toronto), japoneza a câștigat cu 7-6(4), 6-4.

• Iga Swiatek va deveni noul număr 1 mondial, în clasamentul care va fi publicat luni, 4 aprilie, moment în care numele proaspetei pensionare Ashleigh Barty va ieși de pe listă, la cererea acesteia.
  • Ea este a noua jucătoare care accede în finalele de la Indian Wells şi Miami în acelaşi an, după Monica Seles, Steffi Graf, Serena Williams, Martina Hingis, Lindsay Davenport, Kim Clijsters, Maria Sharapova şi Victoria Azarenka.
  • Dacă va cuceri trofeul la Miami, poloneza va fi doar a patra jucătoare care bifează "Sunshine Double" (n.r. Indian Wells şi Miami), după Steffi Graf (1994 şi 1996), Kim Clijsters (2005) şi Victoria Azarenka (2016).
  • Iga Swiatek are cinci titluri WTA în palmares: Roland Garros (2020), Roma, Adelaide (2021), Doha și Indian Wells (2022). Ea a mai jucat o finală la Lugano (2019).
  • Naomi Osaka se află pe locul 36 în ierarhia WTA Live, iar dacă va câștiga turneul din Florida va urca până pe locul 30 începând de luni.

• Pentru Osaka, aceasta va fi a 11-a finală a carierei: s-a impus la US Open (2018, 2020), Australian Open (2019,2021), Indian Wells (2018), Beijing și Osaka (2019) și a pierdut în ultimul act la Tokyo (2016, 2018) și New York (2020).