Germanul Alexander Zverev (4 ATP) și italianul Jannik Sinner (11 ATP) au fost eliminați surprinzător în sferturile turneului ATP Masters 1000 de la Miami.

Primul care a obținut calificarea în penultimul act al competiției a fost Francisco Cerundolo.

În momentul în care argentinianul aflat pe locul 103 în ierarhia mondială conducea cu 4-1 în primul set, Jannik Sinner (favorit 9) a fost nevoit să se retragă din cauza unor bășici la picior.

În celălalt sfert de finală disputat miercuri la Miami, norvegianul Casper Ruud (8 ATP, cap de serie nr. 8) a trecut de Alexander Zverev (favorit 2), scor 6-3, 1-6, 6-3. Meciul a durat o oră și 39 de minute.

Cerundolo și Ruud se vor duela pentru un loc în marea finală a turneului din Florida.

ATP Miami, se vor mai juca în sferturi

Daniil Medvedev (1) vs Hubert Hurkacz (8)

Carlos Alcaraz (14) vs Miomir Kecmanovic.

Dacă va trece de polonezul Hurkacz, rusul Medvedev îl va depăși pe Novak Djokovic și va redeveni lider al clasamentului ATP.