​Iga Swiatek s-a calificat în sferturile turneului WTA 1000 de la Miami, poloneza trecând în două seturi, scor 6-3, 6-1, de Coco Gauff (locul 14 mondial).

Iga SwiatekFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

A fost a 14-a victorie consecutivă pentru Iga, sportivă care începând de luni (n.r. 4 aprilie) va fi noua lideră a ierarhiei WTA după retragerea lui Ashleigh Barty din tenisul profesionist la doar 25 de ani.

Meciul cu Gauff a durat doar o oră și 16 minute, victoria polonezei fiind una care nu poate fi pusă la îndoială.

În vârstă de 20 de ani, Swiatek a câștigat deja în acest sezon turneele de la Doha și Indian Wells.

Dacă va cuceri trofeul la Miami, poloneza va fi doar a patra jucătoare care bifează "Sunshine Double" (n.r. Indian Wells şi Miami), după Steffi Graf (1994 şi 1996), Kim Clijsters (2005) şi Victoria Azarenka (2016).

În sferturi, Swiatek o va întâlni pe Petra Kvitova (cap de serie numărul 28 la Miami).