Daniil Medvedev s-a calificat în optimile turneului ATP Masters 1.000 de la Miami, după ce l-a învins luni pe Pedro Martinez.

Principal favorit al competiției din Florida, Medvedev a avut nevoie de o oră şi 24 de minute pentru a se impune în fața spaniolului aflat pe locul 47 în ierarhia ATP, scor 6-3, 6-4.

Pentru un loc în sferturi, rusul se va duela cu americanul Jenson Brooksby (39 ATP), care a trecut de ibericul Roberto Bautista (17 ATP, favorit 15), scor 6-3, 5-7, 6-4. Meciul a durat aproape trei ore.

Pentru a redeveni lider mondial, Danil Medvedev trebuie să ajungă până în semifinale, lucru pe care nu l-a mai reuşit la acest turneu, unde anul trecut s-a oprit în sferturi.

Din totalul de 13 titluri pe care le are în palmares, Medvedev a câștigat 12 pe hard, iar victoria în fața lui Martinez a fost a 178-a înregistrată de rus pe această suprafață începând din 2018, cu 38 mai multe decât orice alt jucător din circuit în aceeași perioadă.

Traseul virtual al lui Daniil Medvedev la Miami Masters

Turul I: Bye

Turul II: 6-4, 6-2 vs Andy Murray (85 ATP)

Turul III: 6-3, 6-4 vs Pedro Martinez (47)

Optimi: Jenson Brooksby (39)

Sferturi: Hubert Hurkacz (10)

Semifinale: Stefanos Tsitsipas (5) / Carlos Alcaraz (16) / Taylor Fritz (13)

Finala: Alexander Zverev (2) / Casper Ruud (8) / Jannik Sinner (11) / Cameron Norrie (12).