Aventura Irina Begu la turneul WTA 1000 de la Miami s-a oprit în turul al treilea, fază a competiției unde sportiva noastră a fost învinsă de Aliaksandra Sasnovich după un meci care a durat trei ore.

Irina BeguFoto: Mark Brown / Getty images / Profimedia

Aflată pe locul 60 în ierarhia mondială, sportiva din Belarus a învins-o în trei seturi pe Begu (70 WTA), scor 7-5, (4)6-7, 6-4.

Tot sâmbătă, Karolina Muchova și Anna Kalinskaya s-au retras din cauza unor accidentări. Astfel, Naomi Osaka și Lucia Bronzetti au obținut calificarea în optimile competiției de la Miami.

• În runda următoare, Sasnovich o va întâlni pe elvețianca Belinda Bencic (28 WTA, favorită 22), după ce campioana olimpică de la Beijing a trecut de britanica Heather Watson (115 WTA), scor 6-4, 6-1.

• Pentru prezența în turul al treilea, Begu va primi un cec în valoare de 54.400 de dolari şi 65 de puncte WTA.

• Grație parcursului de la Miami, Irina se află pe locul 64 în ierarhia WTA Live.

• Cea mai bună performanţă a Irinei Begu la WTA Miami a fost calificarea în optimi, la ediția din 2016.

WTA Miami are loc în perioada 22 martie - 3 aprilie, pe hard, face parte din categoria WTA 1000 și are premii totale în valoare de $8.369.455. Ultima campioană, Ashleigh Barty, nu participă la întrecerea de la Hard Rock Stadium, ea alegând să se retragă din tenis.