​Australianul Nick Kyrgios și-a aflat pedeapsa după incidentul de la meciul cu Rafael Nadal, de la Indian Wells, când aproape a lovit un copil de mingi cu racheta şi a avut un limbaj obscen.

Kyrgios a fost amendat cu 20.000 de dolari pentru comportament nesportiv şi cu 5.000 de dolari pentru limbaj obscen, a anunţat ATP într-un comunicat.

Aflat pe locul 102 în ierarhia ATP, Kyrgios a fost învins de Nadal în sferturi la Indian Wells, scor 7-6(0), 5-7, 6-4, după două ore şi 46 de minute de joc. La finalul meciului, australianul aproape că a lovit un copil de mingi, după ce şi-a aruncat racheta la pământ de furie.

• La Miami, Kyrgios a reuşit calificarea în turul trei, după o victorie fără drept de apel, vineri, în faţa rusului Andrey Rublev (7 ATP, favorit 5), scor 6-3, 6-0, după 53 de minute.
  • Pentru un loc în runda următoare, Kyrgios se va duela cu italianul Fabio Fognini (34 ATP, favorit 31).