Cap de serie numărul 11, Emma Răducanu a părăsit turneul de la Miami (WTA 1000) de la primul meci disputat. Sportiva care reprezintă Marea Britanie a condus cu 5-3 în setul decisiv, dar nu a fructificat ocazia avută și a fost învinsă în turul doi de Katerina Siniakova, locul 53 WTA.

Emma RaducanuFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Siniakova a avut câștig de cauză după un meci intens de două ore și 52 de minute, scor 3-6, 6-4, 7-5.

Karolina Pliskova, Angelique Kerber, Elina Svitolina și Leylah Fernandez au fost eliminate

Cea mai bine clasată jucătoare care a părăsit turneul de la Miami este Karolina Pliskova (8 WTA). A șasea favorită a pierdut în fața rusoaicei Anna Kalinskaya (84 WTA), scor 6-3, 6-3.

Chiar dacă se află pe locul 77 în ierarhia WTA, Naomi Osaka a demonstrat că nu a câștigat întâmplător cele patru titluri de Grand Slam și a trecut fără prea mari probleme de Angelique Kerber (favorită 13), scor 6-2, 6-3.

Următoarea favorită eliminată a fost Elina Svitolina (15). Sportiva din Ucraina a ratat o minge de meci în fața lui Heather Watson (115 WTA), în momentul în care conducea cu 6-5(A) în setul decisiv, și a părăsit competiția de categorie WTA 1000: a fost 4-6, 6-3, 7-6(4) pentru britanică.

Nici Leylah Fernandez (18) nu a reușit să treacă mai departe. Finalista de la US Open 2021 a fost învinsă în două seturi de Karolina Muchova (74 WTA, sportivă aflată la doar al doilea meci în 2022), scor 6-4, 7-6(3).

În turul al doilea s-au oprit și Daria Kasatkina (25), Alize Cornet (31) și Sara Sorribes Tormo (32), în timp ce Ons Jabeur (8) și Danielle Collins (9) au obținut calificarea în runda următoare.

Au avut loc joi în turul doi de la WTA Miami

Aliaksandra Sasnovich vs Daria Kasatkina (25) 7-6(5), 6-4

Heather Watson vs Elina Svitolina (15) 4-6, 6-3, 7-6(4)

Katerina Siniakova vs Emma Răducanu (11) 3-6, 6-4, 7-5

Lucia Bronzetti vs Stefanie Vögele 6-2, 6-1

Anna Kalinskaya vs Karolina Pliskova (6) 6-3, 6-3

Alison Riske vs Alizé Cornet (31) 6-2, 6-2

Karolína Muchová vs Leylah Fernandez (18) 6-4, 7-6(3)

Naomi Osaka vs Angelique Kerber (13) 6-2, 6-3

Danielle Collins (9) vs Anna Bondár 6-3, 3-6, 6-4

Kaia Kanepi vs Sara Sorribes Tormo (32) 3-6, 7-5, 6-0

Ons Jabeur (8) vs Magda Linette 7-6(1), 6-2.

WTA Miami are loc în perioada 22 martie - 3 aprilie, pe hard, face parte din categoria WTA 1000 și are premii totale în valoare de $8.369.455. Ultima campioană, Ashleigh Barty, nu participă la întrecerea de la Hard Rock Stadium, ea alegând să se retragă din tenis.