Turneul de la Indian Wells și-a aflat numele jucătoarelor calificate în semifinale, Simona Halep (cap de serie 24) fiind singura sportivă din afara Top 10 care a ajuns în penultimul act al competiției din deșertul californian.

Indian Wells, arena centralaFoto: bnpparibasopen.com

Nu au fost surprize în meciurile disputate joi, favoritele respectându-și statutul.

Grecoaica Maria Sakkari (Grecia, 6 WTA şi favorită 6) a trecut de Elena Rybakina (Kazahstan, 20 WTA / 17), după un meci de o oră şi 39 de minute, scor 7-5, 6-4,

În celălalt sfert de finală, iberica Paula Badosa (campioană en-titre, 7 WTA şi favorită 5) a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova (24 WTA / 21), scor 6-3, 6-2, după o oră şi 23 de minute de joc.

Semifinale Indian Wells 2022

Simona Halep (24) - Iga Swiatek (3)

Paula Badosa (5) - Maria Sakkari (6).

Simona Halep vs Iga Swiatek 2-1

2021, Australian Open: 3-6, 6-1, 6-4 pentru Halep

2020, Roland Garros: 6-1, 6-2 pentru Swiatek

2019, Roland Garros: 6-1, 6-0 pentru Halep.

În vârstă de 20 de ani, Iga Swiatek a ajuns la nouă victorii consecutive în circuitul WTA: le-a învins pe Viktorija Golubic (51 WTA), Daria Kasatkina (28 WTA), Aryna Sabalenka (3 WTA), Maria Sakkari (6 WTA), Anett Kontaveit (5 WTA), Anhelina Kalinina (50 WTA), Clara Tauson (40 WTA), Angelique Kerber (16 WTA) și Madison Keys (29 WTA).

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO Simona Halep, calificare en fanfare în semifinale la Indian Wells - Victorie în 53 de minute

VIDEO Simona Halep, adversară redutabilă în semifinale la Indian Wells - A cedat un singur game și are nouă victorii consecutive în circuit