Rafael Nadal a obţinut a 18-a sa victorie consecutivă din acest sezon (un record personal) și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Indian Wells.

Aflat pe locul 4 în ierarhia ATP, Rafa l-a învins pe americanul Reilly Opelka (17 ATP / 2,11 m), scor 7-6(3), 7-6(5), după două ore și 12 minute de joc.

Rezumatul partidei dintre Nadal și Opelka:

Nadal rămâne neînvins în 2022, iar cu succesul de miercuri depăşeşte performanţele deţinute de Pete Sampras (1997) şi Roger Federer (2018).

Triplu campion la Indian Wells (2007, 2009, 2013), Nadal va avea parte în sferturi de un duel interesant cu australianul Nick Kyrgios (132 ATP), care a beneficiat de retragerea italianului Jannik Sinner.

„Sunt fericit, desigur, că mă aflu în sferturile de finală ale acestui mare turneu şi că joc mai bine, fără îndoială. Acesta a fost cel mai bun meci al meu din turneu.

Uneori mă doare piciorul în timpul meciurilor. Pentru o clipă a fost bine. Apoi, în al doilea set, ceva mai rău, să fiu sincer. Astăzi a fost puţin mai rău decât în alte zile. Este adevărat că în ultimele două zile m-a mai deranjat piciorul.

Încerc doar să fiu pregătit şi să rămân pozitiv, pentru că acesta va fi ultimul meu turneu pe hard. Apoi o să mergem pe zgură şi asta probabil mă va ajuta. Va trebui să fac un ultim efort. Sper că mă vor ţine picioarele” - Rafael Nadal, după victoria cu Opelka.