Surpriza zilei vine de la Indian Wells, unde rusul Daniil Medvedev a fost învins în turul al treilea al turneului de categorie "Masters 1.000". Liderul mondial a pierdut împotriva francezului Gael Monfils.

Daniil MedvedevFoto: PEDRO PARDO / AFP / Profimedia

Aflat pe locul 28 în ierarhia ATP, Monfils s-a impus în fața principalului favorit după două ore și șase minute de joc, scor 4-6, 6-3, 6-1.

Medvedev a salvat primele cinci mingi de meci, dar francezul a reușit până la urmă să obțină victoria după ce a făcut al treilea break din setul decisiv.

• Aceasta este prima victorie obținută de Gael Monfils în fața unui lider mondial după 13 ani. Ultima oară, sportivul francez a reușit această performanță la Doha, în 2019, împotriva lui Rafael Nadal.
  • În optimi, Gael (fost ocupant al locului 6) îl va întâlni pe ibericul Carlos Alcaraz, după ce „noul Nadal” l-a învins categoric pe compatriotul său Roberto Bautista Agut (15 ATP), scor 6-2, 6-0.

Monfils și serviciul pentru care Medvedev nu a avut răspuns:

Mesajul lui Gael Monfils după ce a trecut de rusul Daniil Medvedev

După victoria în fața rusului Medvedev, Monfils a scris cuvântul „Familie” pe camera TV, soția acestuia fiind ucraineanca Elina Svitolina.