Emma Răducanu a părăsit turneul de la Indian Wells în turul al treilea, britanica fiind învinsă de Petra Martic (Croația - 79 WTA). A 11-a favorită a întrecerii de categorie WTA 1000, Emma a servit în decisiv la 5-4 pentru a închide meciul, dar nu a fructificat ocazia avută.

Emma RaducanuFoto: Ella Ling / Shutterstock Editorial / Profimedia

Petra Martic a avut câștig de cauză după un meci intens de două ore și 46 de minute, scor 6-7(3), 6-4, 7-5.

Răducanu se afla pe partea de tablou a Simonei Halep și a Soranei Cîrstea și s-ar fi putut întâlni teoretic cu una dintre ele în faza sferturilor.

Sorana Cîrstea și Simona Halep vor juca în această noapte în turul al treilea de la Indian Wells. Sorana o va întâlni pe rusoaica Anna Kalinskaya (90 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser), în timp ce Simona va da peste americanca Cori Gauff (17 WTA, favorită 16).

Partida Simonei Halep cu Cori Gauff va fi LiveText pe HotNews.ro undeva în jurul orei 04:00 (ora României).

Dacă se vor impune, Cîrstea și Halep se vor întâlni în optimile de la Indian Wells.

Indian Wells face parte din categoria WTA 1000, are loc în perioada 9-20 martie, pe hard, și are premii totale în valoare de $8.369.455. Campioana en-titre este Paula Badosa.